Fed Faizleri Daha Geç Artırabilir

Çin türbülansı

ABD’de ekonomik aktivitenin yılın son çeyreğinde hız kesmeye başlamasıyla birlikte faizlerin 2015 yılı içinde artma ihtimali düşmeye başladı. New York Fed Başkanı Willam Dudley 15 Ekim Perşembe günü Washington’da yaptığı açıklamasında “ekonomik aktivitenin hız kestiğine” işaret etti. 14 Ekim Çarşamba günü itibarıyla açıklanan üretici fiyatları, perakende satışlar, enflasyon ve envanter verileri üçüncü çeyrek büyümesine ilişkin zayıflığa işaret ediyor. Mevcut durumda faiz vadeli kontratları 2015 yılında faizlerin artırılma ihtimaline %30’dan düşük ihtimal veriyor. Önceki ay söz konusu ihtimal %60’dan düşük bir rakama işaret ediyor. Hesaplamalar ilk faiz artışı sonrasında faizlerin 0,375% seviyesine ulaşacağını gösteriyor.

168960-fed Fed Faizleri Daha Geç Artırabilir

Fed üyesi Brainard 12 Ekim Pazartesi günü yaptığı konuşmasında, sürekli düşük enflasyon ve Çin kaynaklı oynaklık ekonomik aktivite üzerinde risk yaratıyor. Bu nedenle erken faiz artışı geç faiz artışından daha fazla risk yaratacak şekilde görünüyor. 16-17 Eylül 2015 tarihindeki FOMC toplantısında Fed Başkanı Janet Yellen ilk faiz artışının 2015 yılı içinde gerçekleştirileceğini ifade etmekteydi. 17 FOMC üyesinden 13’ünün düşüncesi de bu doğrultudadır. 27-28 Ekim tarihli FOMC toplantısında faizlerin artırılma ihtimali, 15-16 Aralık FOMC toplantısına görece oldukça düşük değerlendiriliyor.

 

Özetle 2015 yılı içinde faizlerin artırılma ihtimali hala geçerli. Ekim ve Kasım ayı İstihdam Raporu Aralık seçeneği açısından oldukça önemli görülüyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap