Fed Faizleri Bu Yıl Artırabilir

İlk çeyrekteki zayıflık geçici mi?

ABD’de 5 Haziran itibariyle Mayıs ayı İstihdam Raporu açıklandı. Ekonomi 2015 yılı Mayıs ayında tarım dışı istihdam alt kaleminde 280 bin yeni iş yarattı. İşsizlik oranı %5,50 seviyesinde gerçekleşti. Fed üyeleri tarafından izlenen ücretler gelişimi ise güçlü işaretler sundu. Rapor istihdam piyasasının Mayıs’ta güçlü seyrettiğine işaret ediyor. Ancak yarı-zamanlı istihdamda henüz kriz öncesi seviyeye ulaşılamadı. Mayıs itibariyle 6 milyon 652 bin Amerikalı ekonomik nedenlerle yarı zamanlı çalışmak durumunda. 2.3 milyon Amerikalı ise sadece yarı zamanlı iş bulabiliyor. ABD ekonomisi 2012’den bu yana aylık bazda ortalama 200 bin yeni iş yaratıyor. Ekonomistler bu nedenle aylık bazda 200 bin rakamını ortalama olarak izliyor.

 

Fed üyeleri istihdam piyasasının güçlü seyriyle birlikte ilk faiz artırımına yıl sonuna doğru başlayabilir. Mayıs ayı istihdam raporu sonrasında ilk faiz artışına Eylül’de başlanma ihtimali %27,7 seviyesine yükseldi. Söz konusu ihtimal 1 hafta önce %22,1 seviyesindeydi. İhtimal Fed faiz vadeli kontratların fiyatlamasını ifade ediyor. İhtimal herhangi bir subjektif yorum değildir. Doğrudan faiz vadeli kontratı (FFR) fiyatlamasıdır. Haziran için ise faiz vadeli kontratlarına göre ihtimal %0 görülmektedir.

 

WSJ muhabiri Jon Hilsenrath’ın makalesinde ifade ettiği üzere, Haziran toplantısı faiz artırımına başlanması için uygun tarih değil. Çünkü komite üyeleri ilk çeyrekte zayıf seyreden ekonominin güçlendiğine dair daha fazla kanıt görmek isteyebilir. 2015 yılı ilk çeyreğindeki zayıflığın ikinci çeyrekte sürmeyeceği yönünde işaretlerin alınması durumunda faiz artışına ilişkin beklentiler güçlenebilir. Piyasa katılımcılarının önemli bir kısmı ilk çeyrekteki zayıflığın “geçici” olduğunu düşüyor. Geçen yıldan farklı olarak, güçlü dolar ve West Coast limanlarındaki grevler ilk çeyrekte ekonomik aktivitenin hız kesmesine neden olmuştu.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap