Fed Faizleri Artırınca Dolar Düşecek (mi)

Tarih tekerrür edecek mi..

Fed 2015 yılının sonuna kadar çıkış programının ikinci aşaması olan faiz artırımına başlayabilir. Mevcut sözlü yönlendirme itibariyle faizler ekonomik verilere bağlı olarak her toplantıda artırılabilir. 17-18 Eylül toplantısında faiz artışına başlanır veya başlanmaz. Bu piyasa notunun ana teması Fed faizleri artırmaya başladıktan sonra dolar değer kaybedecek mi sorusu üzerine kurulu. Burada referans dolar endeksi.

 

Geçmiş deneyimler Fed faizleri artırmaya başladıktan sonra doların zayıfladığını gösteriyor. Fed ilk faiz artışına başlamadan 6 – 9 ay önce dolar ortalama %9 değer kazanmış. Sonraki altı ayda ise %6 değer kaybetmiştir. Piyasayı yakından izleyenler tarafından klişe bir söz vardır. “Dedikoduyu al, gerçekleşince sat” dolar endeksinde de geçmiş deneyim bizlere bunu gösteriyor. Tarih tekerrür edecek mi..

152178-1 Fed Faizleri Artırınca Dolar Düşecek (mi)

152179-image001 Fed Faizleri Artırınca Dolar Düşecek (mi)

Dolar Endeksi getirisi yıl başından bu yana %6,68

 

26 Mayıs tarihli notumuz.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/239036/fed-faiz-anatomisi

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap