Fed Faizleri Artırabilir

Karar 21:00’de açıklanıyor.

Fed çıkış programını ekonomiye en az hasarı verecek şekilde yönetmek konusunda istekli olduğunu bir kez daha ifade edebilir. Fed 3 Ekim 2008’den bu yana başlattığı varlık alım programıyla birlikte 3.7 trilyon dolar büyüklüğünde varlığı portföyüne eklemiştir.

 

Fed, likiditenin geri çekilmesi aşamasında olası negatif etkileri hafifletmek maksadıyla hassas davranabilir. Şu an somut olarak ifade edilen iki politika aracı ise, IOER (Mevduat Faizi) ve ON/RRP (Gecelik Ters Repo) olarak tanımlanabilir. IOER temel olarak bankaların Fed hesaplarında tuttukları paraya verilen faiz olarak ifade edilebilir. Fed bu faiz oranını artırarak bankalardan daha fazla likidite çekebilir. Hali hazırda söz konusu faiz oranı 0,25% seviyesindedir. Bankaların Fed hesaplarında tuttuğu rakam yaklaşık olarak 2.5 trilyon dolar seviyesindedir. Fed söz konusu faiz oranını artırarak faiz artırımının negatif etkisini hafifletebilir. Ancak söz konusu faiz oranının geçişkenliği %100 olarak düşünülemez. Çünkü her finansal kuruluşun Fed’de mevduatı olmayabilir.

 

New York Fed tarafından Eylül 2013 tarihinden beri test edilen gecelik ters repo operasyonu favori araçlardan biri olacak gibi görünüyor. Yakın geçmişte NY Fed karşı taraf limitini 10 milyar dolardan 30 milyar dolara yükseltmişti. Bu aksiyon test edilen aracın başarılı olduğu yönünde değerlendirilebilir. 2014 Ekim ayı Fed/FOMC toplantısının hemen ardından %0,05 olarak uygulanan gecelik ters repo faizi 2014 Aralık’tan itibaren %0,10 olarak artırılmıştı. Böylelikle piyasa yapıcı bankaların operasyona katılmak konusunda teşvik edilmesi sağlanmış olabilir.

 

Bir diğer yandan ise, yeni borçlanma araçları, term repurchase rate ve term deposit facility araçlarıyla birlikte, finans kuruluşları dışındaki, Fannie Mae, Freddie Mac ve Federal Home Loan Bank gibi mortgage şirketlerinin de katılımı sağlanabilir. Böylelikle mortgage şirketlerinden de likidite çekilebilir.

 

Sonuç ve Özet (?)

Özetle; paranın maliyetinin ilerleyen dönemde artacak olması, fon ihtiyacı olan gelişen piyasaların ev ödevlerini de yerine getirmelerini ortaya çıkarıyor. Artık para daha seçici olabilir. Ancak, Fed konuyu bir orkestra şefi edasıyla başarıyla yöneteceğine inandırmak konusunda başarılı olursa, süreç sanıldığı kadar da sancılı geçmeyebilir.

 

Yellen ifadeleri arasında şu hususu da belirtmeden geçmek olmaz..

“Para politikası çok uzun süre boyunca genişlemeci olmaya devam edecek.”

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap