FED faiz arttırımına kesin gözüyle bakılırken Altın Analizi

Fed toplantı kararlarının açıklanmasına saatler kala Altın fiyatlarında yatay seyir devam ediyor.

Bugün FED’ in 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmesine kesin gözüyle bakılıyor

fakat bu ihtimal fiyatlanmış olduğu için sert hareketler meydana getirmeyecektir. Bundan dolayı gözler FED’ in 2017 yılı için vereceği işaretlerde olacak. 2016 yılına 4 faiz artırımı beklentisiyle giren FED, yıl sonunda tek faiz artırımı ile bu yılı geçiştirecek gibi görünüyor.

Aynı senaryonun 2017 yılında da yaşanması FED’ in kredibilitesini olumsuz etkileyebilir. Bu sebepten dolayı daha temkinli olmak zorunda hissedebilirler. Öte yandan Janet Yellen, seyreden güçlü ekonomik kanıtlara rağmen Donald Trump yönetiminin ABD ekonomisine katkısının 2017 yılında nasıl olacağını takip etmek isteyebilir. Buna ek olarak 2017 yılında Brexit sürecinin başlayacağını, İtalya’ da yaşanan politik ve ekonomik sorunları ve Çin’de tekrar patlak verecek ekonomik büyüme endişelerini unutmamak gerekiyor. Bu konular küresel piyasalardaki risk seviyesini artıran gelişmeler olarak takip edilmeye devam ediliyor. Özetle tüm gelişmeleri harmanlarsak FED bugün güvercine yakın tavır takınabilir. Bu durumda Altın fiyatları ara direnç olarak takip ettiğimiz 1165 seviyesini geçebilir ve yükselişler 1180 – 1195 aralığına doğru hızlı şekilde devam edebilir.

1495310 FED faiz arttırımına kesin gözüyle bakılırken Altın Analizi

Tersi durumda, FED tarafından şahin tonlu açıklamalar gelmesi halinde, 2017 yılı için 3 veya 4 faiz artırımı beklentisi doğacaktır. Bu senaryoda ise Altın fiyatlarında sert düşüşler görebiliriz. İlk olarak 1155 desteğini takip edeceğiz. Bu seviye satış yönlü kırılarsa 1140 – 1133 aralığına doğru sert geri çekilmeler görebiliriz.

VENBEY Yatırım Menkul Değerler A.Ş

14 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap