Fed Faiz Artışını Erteleyebilir

Bankaların tahvil pozisyonu yükseldi.

ABD ekonomisinin Çin kaynaklı endişelerle birlikte yılın üçüncü çeyreğinde hız kesmesi ilk faiz artışının 2015 yılı içinde gelme ihtimalini oldukça düşürdü. Fed istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi ve enflasyonda %2 hedefine doğru yükselişten “oldukça emin” olması durumunda verilere bağlı olarak faizleri her toplantıda artırabilir. 27-28 Ekim Fed/FOMC toplantısında faizlerin artırılma ihtimali neredeyse sıfır görülüyor.

 

Grafikte Amerikan ticari bankalarının (mavi) ve Çin hükümetinin (turuncu) elinde bulunan hazine tahvilleri gösteriliyor. ABD bankaları geçtiğimiz ayın sonunda açıklanan verilere göre, elinde bulunan tahvil miktarını rekor seviye olan 2.15 trilyon dolara yükseltti. ABD’nin en büyük yabancı kreditörü Çin’e ait ABD hazine tahvilleri ise yaklaşık olarak 1.2 trilyon dolar seviyesinde. Haziran ayının ortasından bu yana hazine tahvilleri değer kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta itibarıyla 10 yıllık tahvil faizi %2 altına gerilemişti. Enflasyon olmaksızın Fed’in faizleri artırmayacağı düşüncesi tahvillerin değer kazanmasına neden oluyor. Piyasa yapıcı bankaların bir kısmı ilk faiz artışının 2015 yılı içinde gelmeyeceği yönünde düşünüyor. Fed Başkanı Janet Yellen ise, faizlerin 2015 yılı içinde artırılacağını kamuya deklare etmeye devam ediyor.

170791-1 Fed Faiz Artışını Erteleyebilir

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap