Fed Faiz Artışına Yaklaşıyor

Ağustos ayı istihdam raporu güçlü işaretler sunuyor.

ABD ekonomisinin güç kazanmasıyla birlikte ilk faiz artışı kuvvetle muhtemel 2015 yılı içinde gerçekleştirilecek. Fed enflasyonda yükselişten “oldukça emin” olması, istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda, verilere bağlı olarak, faizleri her toplantıda artırabilir.

 

ABD ekonomisi Ağustos ayında tarım dışı istihdam alt kaleminde 173.000 yeni iş yarattı. İşsizlik oranı ise %5,1 seviyesine geriledi. İstihdam verisi 2006’dan bu yana 0-0,25% aralığında tutulan faizleri artırmak için Fed yetkililerine karmaşık bir resim sunuyor. İşsizlik oranının ulaştığı %5.1 seviyesi Fed’in tam istihdam tanımının tam olarak orta noktası. Fed tam istihdam seviyesi olarak %5.0-5.2 aralığını işaret ediyor.

 

Bazı piyasa katılımcıları 17-18 Eylül Fed/FOMC toplantısında faizlerin 10-15 baz puan gibi küçük bir oranda artırılmasını bekliyor. Bir diğer yandan ise Eylül seçeneğinin piyasalarda yaşanan oynaklık dolayısıyla düşük ihtimal kazandığı ifade ediliyor. Ekim’de faiz artışının yapılma ihtimali daha yüksek olarak değerlendiriliyor. Hatırlanacağı üzere Fed Başkanı Janet Yellen bir basın toplantısında ilk faiz artışına basın toplantısı yapılamayan bir toplantıda da başlanabileceğini ifade etmişti. Fed basın toplantısı planlanmayan bir toplantıda (Ekim) faizlerde değişikliğe giderse ilgili toplantı sonrasında bir basın açıklaması yapılabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap