Fed Faiz Artışı ve Çin

Çin’in konumu daha farklı.

ABD’de küresel finans krizini başlatan Lehman Brothers’ın iflasının ardından 7 yıl sonra Fed faizleri artırmaya hazırlanıyor. Çin ekonomisi ise 2008’e görece küresel finans sistemine daha fazla entegre olmuş konumda.

 

Kriz öncesi yıllarda Amerikalı tüketici, Çin ekonomisinin büyümesine en önemli katkıyı sağlayan faktörler arasındaydı. Çin’in cari fazlasının GSYH’ye oranı %10 seviyesine yükselmişti. Fakat bu durum sürdürülebilir değildi. Yurtdışı talebin hız kesmesiyle birlikte Çin ekonomisi de hız kesmeye başladı.Ülke yönetimi 2008’de kamu yatırımlarını agresif bir şekilde artırarak büyüme yolunu seçti. Hamle neticesinde büyüme devam ederken, dış dengesizlik (çok fazla ihracat), iç dengesizlikle (çok fazla yatırım) birleşti. ABD’de işsizlik oranı 2009 yılındaki %10 seviyesinden 2015 yılı Ağustos ayı itibariyle %5,1 seviyesine kadar geriledi. Fed’in ilk faiz artışına başlaması “küresel finans krizinin” geride kaldığının ilanı olabilir. Amerikalı hanehalkının benzin fiyatlarının düşüşüyle birlikte daha fazla harcama olanağına kavuşması, malesef ki Çin ekonomisine yeterli katkıyı veremiyor.

 

Yuan ve Ücretler

Geçtiğimiz 7 yıldan bu yana Çin’in fabrikaları önemli ölçüde rekabet gücünü kaybetti. Ekim 2008’den bu yana para birimi (yuan) reel efektif kur bazlı olarak %28 değer kazandı. Reel ücretler ise neredeyse iki katına çıktı. ABD, Avrupa ve Japonya’da parasal genişleme programlarıyla birlikte Çin’in hakim durumunu tersine çevirecek yönde gelişmeler yaşandı. Şöyle ki, Çin’in öncelerde sağlamış olduğu rekabet avantajı, kur savaşına büyük ekonomilerin iştirak etmesiyle birlikte bir ölçüde tersine döndü.

 

Çin ekonomisinin hali hazırda konumu daha etkili olarak değerlendirilebilir. Şöyle ki 2007 yılında cari fazlanın GSYH payı %10 seviyesindeyken, küresel talebin %0,6’sını oluşturmaktaydı. 2015 yılına gelindiğinde cari fazlanın GSYH payı %10 olarak devam ederken, küresel talebin %1,5’ini Çin oluşturuyor. Çin MB’nin 11 Ağustos’ta atmış olduğu adımı ise, daha fazla liberalizasyon olarak değerlendirmek mümkün olabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap