Fed Faiz Artırımına Doğru, Tahvil Faizleri..

İlk faiz artırımına doğru adım adım..

ABD’de istihdam piyasası gelişmeye devam ediyor. Şubat ayında tarım dışı istihdam alt kaleminde 295 bin yeni iş yaratılırken, İşsizlik Oranı %5,50 seviyesine geriledi. İstihdam piyasasının güç kazanmasıyla birlikte 17-18 Mart Fed/FOMC toplantı metinden ilk faiz artışına ilişkin olarak kullanılan “sabırlı” ifadesinin çıkarılması beklenebilir. Ücretler gelişiminin zayıf seyrine rağmen manşet rakamın güç kazanması yatırımcıların faiz artırımı yönündeki bekleyişlerini yükseltiyor.

 

ABD 10 yıllık tahvil faizi 6 Mart Cuma günü itibariyle 10 baz puandan fazla yükselirken. 30 Ocak tarihinde 1.64% seviyesine gerileyen 10 yıllık tahvil faizi 2.21% seviyesine doğru yaklaştı. Mart ayı toplantı metninden “sabırlı” ifadesinin kaldırılması, Haziran’da faizlerin artabileceği yönünde beklentileri güçlendirebilir.

 

Fed Başkanı Janet Yellen’ın son açıklamalarına göre, “sabırlı” ifadesinin metinde kalması faizlerin iki toplantı daha artmayacağına işaret ediyor. Sabırlı ifadesinin toplantı metninden kalkması ise faizlerin “herhangi bir” toplantıda artırılabileceğine karşılık geliyor. İfadenin metinden kalması “temel” olarak, “ilk” faiz artırımı için gerekli şartların oluştuğunu gösteriyor.

 

Fed fonlama faizi Aralık 2008’den bu yana 0-0,25% aralığında tutulmaya devam ediliyor.

71381-ok Fed Faiz Artırımına Doğru, Tahvil Faizleri..

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap