Fed, Faiz Artırımına Adım Adım

“Çıkış Süreci..”

Fed 2015 yılı içerisinde faizleri artırabilir. Komite üyelerinin ilk adımı atmaktaki gerekçelerinden biri de “doğal işsizlik oranı” (NAIRU) seviyesine ulaşılması olabilir. Sözlü yönlendirme itibariyle Fed faizleri verilere bağlı olarak “her toplantıda” artırabilir. 17-18 Eylül Fed/FOMC toplantısı da bunlardan biri hali hazırda ilk faiz artışına Eylül’de başlanma ihtimali faiz vadeli kontratları fiyatlamasına göre %50’nin biraz üzerinde. Hali hazırda Fed’in 17 üyesinden 15’i ilk faiz artışının 2015 yılı içinde geleceğini düşünüyor.

 

Grafikte yeşil renkle mevcut işsizlik oranının NAIRU’dan farkı sol eksende gösteriliyor. Mavi renkle ise sağ sütünda reel faiz gösteriliyor. Burada hesaplama Fed Fonlama Faizi (0-0,25%) – Çekirdek Enflasyon (PCE) üzerinden yapılmış durumda.

152194-1 Fed, Faiz Artırımına Adım Adım

Piyasa katılımcıları Fed’in sıkılaşma sürecinin 2-3 yıl süreceğini düşünüyor. Bu süreçte reel politika faizi %4 seviyesine ulaşabilir. Yıllık bazda artış 200 baz puan olabilir. Piyasa fiyatlaması ancak 50 baz puanlık yıllık artışa işaret ediyor. Diğer yandan yeni sıkılaşma sürecinin 1994 kadar “hızlı” olmayacağı da bir diğer dip not. Fed fonlama faizinin hızla artırılması durumu gelişen ülkelerde yıkıcı etkiler yaratabilir.

 

Özetle ilk faiz artırımı yerinde “süreç” daha yakından incelenmesi gereken bir konu..

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap