Fed Dünya Ticaretini Nasıl Etkiler..

Her yıl 8 defa toplanan Fed bu yıl 7 defa pas dedi, en az 4 faiz artış beklentisi ile 2016 girmişken hem de!  2015 yılında yaptığı gibi yine yılın son ayında faiz artışı yapması bekleniyor. Ki zaten bu beklenti fiyatlara yedirilmiş durumda, merak edilen asıl nokta 2017 yılında bizleri neler beklediği.

 

lW2utF20IECCN0NKyIRI9w Fed Dünya Ticaretini Nasıl Etkiler..

Özellikle Cumhuriyetçi aday Trump’ın zaferi sonrası gelişen vergi indirimleri ve diğer alt yapı yatırımları sonrası faiz artış ihtimali yeniden yükselmişken Aralık ayı başlarında gelen teknik veriler de faiz artışını iyice desteklemişti. Piyasa beklentileri 2017 yılında 2 fazi arttırımı yapılması yönünde ancak Yellen bu akşam daha hızlı faiz arttırmı yapılabilir, veriler güçlü şeklinde şahin bir tutum sergiler ise özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında dolar değer kazanmaya devam edebilir. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken nokta akşam faiz kararları sonrası Yellen konuşması olacak.

Son zamanlarda Trump’ın Çin ile hükümeti arasına yaşananlar ve daha öncesinde üretimin ABD sınırları içerisinde yapılması yönündeki konuşmaları ile paralel bir Fed olması durumu  ABD dolarına katkı sağlayacaktır fakat olası küresel etkilerini daha detaylı incelemekte  fayda var, özellikle ihracat ve ithalat anlamında güçlü dolar ülke ekonomisi için olumsuzluklar doğuracaktır.

Fed’in de geçmiş dönemlerde bir çok defa pas geçmesinin sebeplerinden biri de dünya  ticaretini engelleyici güçlü dolar istemiyor olmalarıdır zaten. 2017 yılı için Trump etkisini, üretimin yeninden ABD içine çekilme projesinin faizler üzerinde ve Fed politikası üzerinde etkisini en iyi ilk toplantıda görmüş olacağız, o zamana kadar temkinli bir tutum daha az şahin bir görüntü sergileyecek bir Fed görebiliriz bu akşam karşımızda.

Her ne olursa olsun bu akşam Fed  toplantısından sonra panikle işlemlerinize karar vermek yerine ocak ayı verileri ile daha doğru kararlar vermenizi  tavsiye ederim.

2017 yılı içerisinde ekonomik dengeleri bozacak kararlar beklemiyorum Fed’den.

 

Hüseyin ÇİMEN

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap