Fed Değerlendirmesini Değiştirebilir

27-28 Ocak FOMC sonuçları bekleniyor..

Fed/FOMC faiz kararı 28 Ocak Çarşamba günü 21:00 itibariyle açıklanıyor. Piyasa katılımcıları Fed’in politika yönlendirmesinde belirgin bir değişikliğe gitmeyeceğini düşünüyor.

 

Fed Başkanı Janet Yellen, Aralık ayı toplantısı ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında faizlerin “iki toplantı” daha artmayacağına dikkat çekmiş, ilk faiz artırımı için “Nisan sonrası” belirsiz bir tarihe işaret etmişti.

 

16-17 Aralık Fed/FOMC toplantısı ardından açıklanan, Aralık ayı İstihdam Raporu’nda istihdam piyasasında ilerlemenin devam ettiğine ancak henüz tamamlanmadığı ifade edilebilir. Sözlü yönlendirme ise, “underutilazation of labor resources continues to diminish” olarak kalabilir.

 

Sürmekte olan dezenflasyonist baskılara ilişkin yeni bir değerlendirmede bulunulabilir. Önceki toplantıya göre hem manşet enflasyon hem de çekirdek enflasyon geri çekilmiştir. Aralık ayı TÜFE verisi bir önceki aya göre (1,30%) gerileyerek yıllık bazda %0,80 gerçekleşmiştir. Çekirdek TÜFE ise Aralık ayı itibariyle %1,60 seviyesine gerilemiştir.

 

Son dönemde enflasyonun çekirdek göstergelerle birlikte geri çekilmesi, FOMC tarafından endişe kaynağı görülebilir. FOMC üyeleri daha önceki ifadelerinde enflasyondaki geri çekilmesi “geçici” olarak değerlendirmekteydi.

 

Piyasa katılımcıların “ilk faiz artışına ilişkin tahmini” grafikte gösteriliyor. Katılımcılar ağırlıklı olarak, Haziran 2015 tarihine işaret ediyor.

52660-2 Fed Değerlendirmesini Değiştirebilir

Michigan Üniversitesi tarafından yayınlanan tüketici beklentileri anketi, 1 yıllık enflasyon beklentilerinin 2010’dan bu yana en düşük seviyeye gerilediğini gösteriyor. Ancak 5-10 yıllık enflasyon beklentileri ise %2,2 seviyesinde kalmaya devam ediyor.

 

5y/5y Forward Breakeven Rate %1.80 seviyesiyle tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemiştir. Söz konusu gösterge yatırımcıların enflasyon beklentilerinin tahvil piyasasında fiyatlanmasını gösteriyor. Enflasyon bekleyişleri oldukça gerilemiş durumda.

 

Enflasyon beklentileri güçlü kalmasına karşın, piyasa fiyatlamasının “aksi yönde” olduğu ifade edilebilir. Bu durum komite üyeleri tarafından “güvenilir liman” arayışı neticesinde ABD tahvillerine olan ilgiye bağlanıyor.

 

2015 itibariyle komite daha güvercin üyelere ev sahipliği yapıyor. Konu hakkında 11 Aralık’ta bir özet hazırlanmıştı.

https://parahaberi.com/tr/haberler/65982/fed-ve-kuslari

 

Piyasa katılımcıları faizlerin daha geç artırılabileceğine son dönemde daha fazla ihtimal veriyor. 27-28 Ocak tarihinde komite, ECB’nin güçlü parasal genişleme programı sonrasında piyasalarda yaşanan gelişmeleri de değerlendirmek isteyebilir.

 

Son dönemde doların hızla değer kazanmasından duyulan çekinceyle, “en azından” ilgili toplantıda “daha ılımlı” bir duruş sergilenebilir.

 

Fed çıkış programı hakkında özetimiz..

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/71227/fed-sabrediyor-simdi-ne-olacak

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap