Fed Çıkışa Hazırlanıyor

Fed çıkış çalışmalarına devam ediyor..

Fed para politikasının yürütülmesinde hazine menkul kıymetlerinin alınıp satılması önemli yere sahiptir. Fed’in açık piyasa hesabına SOMA (System Open Market Account) ismi verilmektedir. Fed açık piyasa işlemleri (APİ) için sadece ABD hazine bonoları ile devlet tahvilleri, devlet destekli ipotek kuruluşlarının menkul kıymetlerini ve devlet destekli ipotek kuruluşları tarafından garanti edilmiş ipoteğe dayalı menkul kıymetleri teminat olarak kabul etmektedir. Rezervlerin düzenlemesi amacıyla repo ve ters repo işlemleri yapılabilir.

 

SOMA hesabı bileşenleri;

1) ABD hazine bonoları

2) ABD devlet tahvilleri

3) Hazinenin enflasyon korumalı menkul kıymetler (TIPS)

4) Devlet destekli kuruluşların menkul kıymetler

5) Devlet destekli kuruluşların garanti ettiği ipoteğe dayalı menkul kıymetler

 

SOMA “doğrudan” veya “geçici” olarak Fed portföyünde tutulan varlıkları ifade etmektedir.

 

Fed çıkış programının, “likiditenin geri çekilmesi” aşamasına geldiğinde SOMA hesabı üzerinden bunu gerçekleştirecektir. New York Fed, Eylül 2013 tarihinden bu yana çıkış programında kullanacağı gecelik ters repo aracını (ON/RRP) test ediyor. Fed üyeleri bu aracı başarılı olarak görüyor. SOMA portföyünün yönetimi, söz konusu araçla gerçekleştirilebilir.

 

SOMA Portföyü

49216-2 Fed Çıkışa Hazırlanıyor

 

New York Fed tarafından “geçen hafta” yapılan sürpriz açıklama parasal genişleme sonrası dönem açısından bazı ipuçları sunuyor. Fed portföyündeki ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin ufak bir kısmını test etmek amacıyla “satmayı” planlıyor. Fed üyelerinin bazıları bu “test” programının piyasalarda rahatsızlık yaratacağından endişe ediyor.

 

Hatırlanacağı gibi 21-22 Haziran 2011 tarihli toplantıda “çıkış programı” ilk olarak toplantı metninde yer almıştı. Toplantı metninde aynı zamanda “çıkış programı ilkeleri” de ifade edilmişti.

49219-1 Fed Çıkışa Hazırlanıyor

Metinde kırmızı çerçeve içinde gösterilen kısım, Fed’in “devlet destekli kuruluşlara ait menkul kıymetleri ilk faiz artışından önce satmayacağını” ifade ediyor. Ancak yakın dönemde “test amaçlı” olsa dahi söz konusu menkul kıymetlerin satılması “ilkelere aykırı bir durum” olarak görülüyor.

 

Fed küresel kriz sürecinden bu yana yürüttüğü agresif programıyla bilançosunu başladığı noktaya oranla “oldukça fazla” büyütmüştür.

 

Aralık 2013 itibariyle uygulamaya konulan çıkış programında ilk aşama “Ekim 2014” itibariyle tamamlanmıştır. İkinci aşama için ise, Nisan sonrası “belirsiz bir tarihe” işaret edilmiştir. Üçüncü aşamanın ise ne zaman uygulanacağı konusu ” tamamen” bilinmezdir.

 

Çıkış programına ilişkin basit bir özet için..

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/71227/fed-sabrediyor-simdi-ne-olacak

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap