Fed Çıkış Programı ve Etki Alanı

ABD Merkez Bankası 21-22 Haziran 2011 toplantı…

ABD Merkez Bankası 21-22 Haziran 2011 toplantı metninde ilk olarak yer alan, “çıkış programı” ilkelerini uygulamaya devam ediyor. 18-19 Haziran 2013 tarihinde ise programın uygulamaya başlanacağı sinyali verilmişti. Bankacılık sisteminin küresel finans krizi öncesine göre daha büyük bilançoya sahip olması çıkış programının etkisinin görece büyük olmasına neden olabilir.

 

ABD merkezli büyük bankaların nakit varlıkları 1.2 trilyon dolar gibi oldukça büyük bir rakama işaret ediyor. Fed nezdinde tutulan banka mevduatlarının büyüklüğü ise 2.5 trilyon dolar. Fed bilançosu ise böylelikle 800 milyon dolar seviyesinden 4.5 trilyon dolara yükselmişti. Böylelikle faizlerin artışı bankaların elinde bulunan mevduatların yüksek olması dolayısıyla büyük bankaları “yüksek ölçüde” etkilemeyebilir. Böylelikle faizlerin bankalar üzerindeki kontrol etkisi görece düşük olabilir

162216-1 Fed Çıkış Programı ve Etki Alanı

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap