FED 2016’yı Şahin Bitirdi

94948 FED 2016’yı Şahin Bitirdi

Merakla beklenen Amerika Merkez Bankası (FED) faiz kararı açıklandı. FED beklentiler dahilinde 25 baz puan faizi arttırarak faiz oranını 0.75 seviyesine çekti ve bunun yanı sıra şahin ton verilen mesajlar piyasalar için sürpriz oldu. Özellikle ABD genel seçimlerinin sonuçlanmasından itibaren, faiz artırım beklentisi hali hazırda fiyatlanıyordu. Dün Dolar’ı güçlendiren asıl neden ise FED’in 2017 ile ilgili verdiği şahin tondaki mesajlar oldu. Toplantı noktalarında ise FED yetkilileri 2017 yılsonu fed fon faizi hedefini ise %0.400 şeklinde belirledi. Bu durum ise önümüzdeki sene FED’in 3 faiz artışı beklentilerini beraberinde getirdi. Ayrıca FED başkanı Janet Yellen’ın basın toplantısında enflasyon hedefine önümüzdeki birkaç yıl içinde ulaşabileceklerinin açıklaması ve ekonominin olumlu seyirde devam edeceğini beklediğini açıklaması ise Dolara değer kazandırdığını söyleyebiliriz. Dünkü FED kararının ardından hemen hemen tüm gelişen ve gelişmekte olan para birimleri Dolar karşısında değer kaybetti ve TL varlıkları da buna benzer bir hareket sergiledi.
Euro bölgesinde ise hafta genelinde Avrupa bankacılık sektöründeki olumlu gelişmeler Euro varlıklarında toparlanmaya neden olsa da FED faiz artışı ve önümüzdeki sene faiz artışlarının devam edebileceği beklentileri ise EURUSD paritesinde sert fiyatlamalara neden olurken parite ilk tepki olarak %0.25 değer kaybettiğini söyleyebiliriz. FED faiz kararı Avrupa endekslerinde de etkili olamaya devam ediyor. DAX Endeksi ilk tepki olarak %0.27 üzerinde değer kaybı yaşarken FTSE 100 endeksi de %0.28 satıcılı seyrediyor.
Dün FED faiz kararı sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %0.70 üzerinde artış gösteriyor. Dolar endeksinde ise %0.50 artıda işlem görüyor. FED faiz artışı ve önümüzdeki sene için daha çok faiz artışı beklentisi ile altın fiyatlarında ise %1.55 üzerinde satıcılı devam ediyor.
Petrol tarafında ise OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol arzını kısma konusunda anlaşmaları sonrası sert yükselen petrol fiyatlarında gün içinde kar satışlarını takip ettik ancak, Akşam saatlerinde gelen ABD petrol stoklarının 2.563 milyon varil azalması sonrası petrol fiyatlarında yukarı yönlü desteklendiğini görüyoruz. FED faiz kararının ise petrol fiyatlarında volatiliteyi artırdığını ekleyelim.

USDTRY ANALİZİ
Amerika Merkez Bankası (FED) 25 baz puan faiz artışı gelmesi ve FED önümüzdeki 3 faiz artışına gideceği beklentisi ile yukarı yönlü fiyatlamaları desteklediğini söyleyebiliriz. Dünkü FED kararının ardından TL varlıkları da, Dolar karşısında kayıplarını genişleten gelişmekte olan ülke para birimlerinden biri oldu. FED kararlarından sonra gözler AB zirvesi ve TCMB’nin 20 Aralıkta gerçekleştireceği PPK toplantısında olacak. Bu toplantıdan çıkabilecek olumlu bir karar ile Dolar/TL’deki yükseliş baskısı azalabilir. AB liderler zirvesinde Türkiye’nin AB üyeliği süreci ile ilgili herhangi bir açıklama olur ise, kurdaki oynaklık artabilir. Gün içinde ABD tarafından gelecek enflasyon verisi Philadelphia FED imalat endeksi verileri, Türkiye tarafında ise yılsonu TÜFE tahmini ve işsizlik oranları takip edilebilir. Teknik olarak TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybı ile sert yükselişlerin görüldüğü kurda, 3.5400-3.5600 dirençleri ön planda olabilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.5085 desteği kırılırsa, yükselişi ivme kaybedebilir ve 3.4770 desteği gündeme gelebilir.

EURTRY ANALİZİ
Kritik FED toplantısı sonrası EURTRY paritesinde de yukarı yönlü fiyatlamalar devam ediyor. Gün için Avrupa parlamentosunda Türkiye’nin üyeliğinin oylanacak olması volatiliteyi artırabilir. Almanya tarafında açıklanacak PMI verileri hareketliliğe neden olabilir. FED kararlarından sonra gözler AB zirvesi ve TCMB’nin 20 Aralıkta gerçekleştireceği PPK toplantısında olacak. Bu toplantıdan çıkabilecek olumlu bir karar ile Dolar/TL’deki yükseliş baskısı azalabilir. AB liderler zirvesinde Türkiye’nin AB üyeliği süreci ile ilgili herhangi bir açıklama olur ise, kurdaki oynaklık artabilir. Teknik olarak incelediğimizde yükselişine devam eden Euro/TL kurunda kritik 3.7265 direnci aşılamadı. Kar satışlarının hız kazanması durumunda 3.7035-3.6800 destekleri izlenebilir. Yükselişlerde 3.7265 direnci aşılırsa 3.7400 seviyesi karşımıza çıkabilir.

EURUSD ANALİZİ
Gün içinde Euro bölgesi bankacılık sektöründeki olumlu gelişmelerle beraber bir miktar değer kazansa da FED ‘in 25 baz puan faiz artışı ve 2017 yılı içinde 3 tane faiz artışı beklentileri EURUSD paritesinde sert değer kayıplarına neden oluyor. FED başkanı Janet Yellen’ın ekonomi için yaptığı olumlu açıklamalarında aşağı yönlü hareketleri desteklediğini söyleyebiliriz. Gün içinde gelecek Almanya PMI verileri volatiliteyi artırabilir. ABD tarafından ise gelecek enflasyon verisi Philadelphia FED imalat endeksi verileri takip edilecek. Teknik olarak sert düşüşlerin görüldüğü EURUSD paritesinde kritik 1.0500 desteği altında kalıcı olmakta zorlanıyor. Bu seviyeden alımların gelmesi durumunda 1.0565-1.0630 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde 1.0500 desteği kırılırsa, 1.0460 seviyesi gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
Fed’in açıklamaları sonrası USD güçlenmesi altın fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesinde etkili oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yükselmesi sonrası aşağı yönlü hareketleri desteklediğini hatırlatalım. Gün içinde ABD tarafından gelecek enflasyon verisi Philedelphia FED imalat endeksi verileri takip edilecek. Teknik olarak zayıf görünümüne devam eden altında 1139 desteği kırılırsa 1132 seviyesine doğru satışlar hızlanabilir. Tepki alımları durumunda ise 1149-1159 dirençleri izlenebilir. Yeni bir yükseliş hareketi için 1165 seviyesi üzerinde fiyatlama görmemiz gerekebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Küresel petrol arzı anlaşmaları sonrası petrol fiyatları yükselemeye devam ediyor. Ek olarak Suudi Arabistan ve Rusya’dan gerektiği durumu ek arz kısıntısına gidebilecekleri açıklamaları yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Dün ABD petrol stoklarına ise 2.563 milyon varil azalma olduğunu da hatırlatalım. FED faiz kararının ise petrol fiyatları üzerinde etkili olduğunu ekleyelim. Yükseliş hareketini bozan ham petrol 50.60 seviyesi üzerinde kaldığı sürece, tepki alımları görülebilir ve 51.40-52.20 dirençlerini test edebilir. Geri çekilmelerde 50.60 desteği kırılırsa 50.10-49.30 seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arzı kısma konusundan anlaşmasının ardından petrol fiyatlarında ki yükselişler devam ediyor. ABD petrol stoklarındaki 2.563 milyon varil azalma ise yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. FED faiz kararının ise petrol fiyatları üzerinde etkili olduğunu hatırlatalım. Yükselişine ara veren brent petrolde 53.50 desteği kırılırsa, satışlar hız kazanabilir ve 53.00-52.15 destekleri takip edilebilir. Olası yükselişlerde ise 54.35-55.20 dirençleri gündeme gelebilir.

-destek yatırım

15 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap