Faiz Kararı Sonrası Dolar/TL

Önemli Seviyeler

TCMB faiz kararı 14:00 itibariyle açıklandı. TCMB tüm faiz oranlarını sabit tuttu. Diğer yandan  ise döviz likiditesi üzerine önlem amaçlı olarak daha önceden 14 Nisan’da duyurmuş olduğu düzenlemeleri açıkladı. TL zorunlu karşılıklara ödenen telafi faizi artırılırken, Döviz Depo faiz oranında indirime gidildi. Böylelikle MB depo hesaplarında tutulan dövizin bir ölçüde serbest kalması yönünde adım atılmış oldu. TL ZK’ya ödenen telafi faizi artırılmasıyla TL zorunlu karşılık tutmak daha tercih edilebilir olabilir.

 

Özet;

1) Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarında 50 baz puan artırıma gidilmesi uygun görülmüştür.

2) Küresel faiz oranlarındaki gelişmeler doğrultusunda bankaların TCMB’den alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarının 24 Nisan 2015 tarihinden itibaren ABD doları için yüzde 4,5’ten yüzde 4’e, euro için yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye indirilmesine karar verilmiştir. 

 

Hacim Analizi

USDTRY paritesinde Bloomberg hacim analizine göre;

2.7070/80 işlem kümelenmesinde yoğun seviyeler

Bu seviye LONG pozisyonlar için kısa dönemli TREND değişimi için takip edilebilir.

 

Aşağı yönlü hareketlerde 2.7070 ile 2.6980 seviyeleri arasında BOŞLUK bulunmaktadır.

94258-12 Faiz Kararı Sonrası Dolar/TL

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap