Faiz Artışında Zaman Daralıyor

İlk faiz artışına doğru

Küresel ekonominin en büyük ekonomileri arasında gelen ABD ve İngiltere’de para politikasının sıkılaşacağı dönemde günden güne daha da yaklaşılıyor. Fed kuvvetle muhtemel ki ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlayabilir. İngiltere MB ise 2016 yılının ilk yarısında faiz artışına gidebilir. Piyasa katılımcıları faiz artışına önce Fed’in başlayacağını düşünüyor. Eylül 2013 ve Kasım 2014 kesitinde ise ilk önce İngiltere MB’nin faiz artırımına gideceği düşünüyordu.

 

Grafikte Morgan Stanley ilk faiz artışına kalan zaman endeksi gösteriliyor. Yatırımcıların ilk faiz artışına ne kadar süre kaldığı yönündeki düşünceleri toplu olarak değerlendirilip endeks haline getiriliyor. Fed mavi renkle, İngiltere MB turuncu renkle gösteriliyor. Mevcut durumda Fed faiz artışına daha erken gidebilir.

149771-1 Faiz Artışında Zaman Daralıyor

İngiltere MB faiz kararı 6 Ağustos Perşembe günü 14:00 itibariyle açıklanıyor. Bugün tarihte ilk defa faiz kararı, para politikası kurulu tutanakları ve enflasyon raporu aynı anda açıklanacak. Tutanaklarda Martin Weale, Ian McCafferty ve David Miles faiz artırımı yönünde oy kullanabilir. Önceki toplantıda Para Politikası Kurulu’nun (MPC) 9 üyesi de faizlerin sabit tutulması yönünde oy kullanmıştı.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap