EURUSD ile Dolar/TL İlişkisi Normale mi Dönüyor?

Eurusd ve Usdtry arasında negatif bir ilişki olduğu bilinmektedir.

Paritelerlerden birinde Dolar payda diğerinde ise payda da olduğu için bu negatif ilişki oldukça güçlüdür. Ancak bu negatif ilişki son günlerde bozulmuştu.

Zaman serilerinin aralarındaki ilişkiyi ölçmek için korelasyon katsayısı kullanılabiliriz. 0  ile -1 arasında negatif ilişki, 0 ile +1 arasında pozitif ilişki söz konusudur ve 1 sayısına yaklaşılması bu ilişkini güçlendiği anlamına gelinir.

 

Eurusd ile Usdtry arasında son zamanda, normalin aksine pozitif bir korelasyon oluştu. Aşağıdaki grafiğin alt kısmında aralarındaki korelasyonu görüyoruz. Kırmızı kutucuklu bölgede belirtilen korelasyonun dağılımı açıkça oluşan pozitif korelasyonun son 10 günde ağırlık kazandığını gösteriyor. Ancak bugün yeniden ters bir hareket oluştu ve korelasyon -0,77 seviyesine kadar ulaştı. Bu durum aralarındaki ilişkinin normale dönmeye başladığına dair  bir sinyal olabilir.

166080-eur EURUSD ile Dolar/TL İlişkisi Normale mi Dönüyor?

 

Burç Oran

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap