Euro ve Kur Riski

Euro’nun değer kaybından korunmak.

ABD’de ihracatçılar Euro/Dolar paritesinde meydana gelen düşüşle birlikte kur riskiyle karşı karşıya. Söz konusu kur riskini bertaraf etmenin maliyeti ise günden güne artmaya devam ediyor. ECB’nin “agresif genişleme” Fed’in “temkinli sıkılaşma” yönünde politika duruşu Euro’nun değer kaybetmeye devam edebileceğini gösteriyor. Hal böyle olunca da Euro’nun değer kaybını sigorta etmenin maliyeti (hedge) yükseliyor. Grafikte 1 milyon Euro tutarı altı ay süreyle hedge etmenin maliyeti 34.000 dolar seviyesinde. Basit düşünecek olursak Euro’nun Dolar karşısında %3,4 değer kaybetmesine tolerans gösteriliyor. Altı ay içinde Euro’nun %3,4’ten fazla değer kaybetme olasılığı yüksek görülüyor olmalı ki, maliyet bu denli yükselmiş olsun.

98923-31 Euro ve Kur Riski

Opsiyon primlerinin ve/veya forward oranların hayli yükselmiş olması oynaklığın yükselmiş olmasıyla açıklanabilir. 1 yıl önce bugün 34.000 dolar olan rakam 25.000 dolar seviyesindeydi.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap