EURO’nun yön arayışları

EUR/USD Analizi
EUR/USD paritesi geçtiğimiz haftalarda takip ettiğimiz 1.1250 – 1.1100 seviyeleri arasındaki sıkışık seyrini sürdürüyor.

ECB’nin taperinge gidebileceği yönündeki açıklamaların doğrulanmaması aynı zamanda son gelen ABD istihdam verilerinin Fed algısında herhangi bir değişiklik yaratmaması paritenin seyrini değiştirmedi. Fakat, Hollandalı milletvekilleri hükümetten ECB’nin tahvil alım programına itiraz etmesini istiyor. Hollanda’da milletvekilleri, ülkenin emeklilik sistemini krize sokabileceği uyarısıyla Hollanda hükümetine çağrıda bulunarak, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programına son vermek için bir formül bulmasını istedi.

ECB şuan Hollanda’dan %5,7 oranında tahvil alımı yapıyor. Bu oran, Euro Bölgesi’nin 4 büyük ekonomisine sahip ülkelerden (Almanya %25.6, Fransa %20.1, İtalya %17.5, İspanya %12.6) sonra en yüksek oran. Almanya ile birlikte diğer Euro Bölgesi üye ülkeleri de aynı ses tonu ile konuşurlarsa ECB programı erken bitirmek ya da herhangi bir uzatmaya bitmeden zamanında bitirmek zorunda kalabilir. Bu noktada yaşanan gelişmeler ECB’nin para politikası üzerinde alacağı kararlar açısından önemli olacağı gibi parite fiyatlamasına da yansıyacaktır.

Teknik olarak, EUR/USD paritesi günlük grafikte incelendiğinde sıkışma alanını daraltıyor. Paritenin aşağı yönde kırılma noktası 1.11 seviyesinden geçmekte. Bununla birlikte paritenin yukarı yönde tepki gösterdiği destek seviyesi 1.1120 seviyesinden geçiyor. Parite 1.1100 – 1.1120 destek bölgesini aşağı yönde kırmadığı sürece yukarı yönde sınırlı tepkiler gelebilir. Buna karşın yukarı alanda tepelerini giderek daraldığını görüyoruz. 1.1250 – 1.1270 bölgesi üzerinde güçlenme olmadığı sürece tepkiler sınırlı kalacaktır.
Dirençler: 1.1200 / 1.1250 / 1.1270
Destekler: 1.1120 / 1.1100 / 1.1050

 İntegral Menkul Değerler A.Ş

 

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap