Euro’nun Değeri Üzerine

PPP paritesine göre, “uzun dönemli” denge noktası

ECB’nin agresif şekilde parasal genişleme programı uyguladığı, Fed’in sıkılaşmaya doğru adım adım ilerlediği denklemde Euro denklemin sonucu olarak Dolar karşısında değer kaybediyor. ECB’nin denkleme agresif biçimde girmesiyle Euro Bölgesi’nde ekonomi umut işaretleri sunmaya başladı.

 

OECD tarafından hesaplanan satınalma gücü paritesi endeksine (PPP) göre ise, Euro hızla değer kaybediyor. Satınalma gücü paritesine göre Euro, Dolar karşısında %19 değersiz konumdadır. PPP teorisi kısa dönemde yaşanan oynaklıkları tahmin etmek konusunda başarısız olsa da, uzun dönemde daha iyi sonuçlar vermektedir. ECB tarafından Ağustos 2013’te yayınlanan çalışma tebliği de PPP modelinin daha başarılı sonuçlar verdiğine işaret etmektedir.

83777-ok1 Euro'nun Değeri Üzerine

Euro/Dolar paritesi kısa dönemde değer kaybetmeye devam edebilir. PPP paritesine göre olması gereken seviye ise 1.29 olarak ifade ediliyor. Bir diğer ifadeyle PPP’ye göre, Euro/Dolar paritesinde uzun dönemli denge noktası “tüm faktörlerin etkisi hafiflediğinde” 1.29 seviyesi olmalıdır.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap