Euro/Dolar Paritesinde Tarihi Düşüş

Çeyreklik bazda en keskin düşüş..

Avrupa Merkez Bankası’nın 22 Ocak itibariyle açıkladığı “açık uçlu” varlık alım programıyla birlikte Euro/Dolar paritesi gerilemeye devam ediyor. Euro/Dolar paritesinde çeyreklik bazda gerileme tarihi bir geri çekilme olarak not düşüldü. Euro/Dolar paritesi 2015 yılının ilk üç ayında -12,9% düştü. Küresel finans krizinin etkilerinin hissedildiği 2008 yılının üçüncü çeyreğinde ise Euro/Dolar paritesi -10,60% geri çekilmişti.

 

Euro/Dolar paritesi hali hazırda 12 yılın en düşük seviyesine yakın seyrediyor. ECB Başkanı Mario Draghi’nin en son toplantısında ifade ettiği üzere, varlık alım programı 1.1 trilyon euro tutarında olacak ve gerekmesi durumunda Eylül 2016 sonrasında da devam edecek. 9 Mart’ta bu yana ise fiilen varlık alım programına başlandığı duyuruldu. Euro/Dolar paritesinin 1.0511 seviyesine gerilemiş olması, 21 Mart 2003 tarihinden bu yana en düşük seviye olarak not ediliyor.

72444-ok1 Euro/Dolar Paritesinde Tarihi Düşüş

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap