Euro/Dolar Paritesi Swaplarla Geriliyor

İki yıllık faiz swapları farkı..

Euro/Dolar paritesi gerilemeye devam ediyor. An itibariyle bulunan seviye 1.18’in de altında 9 yılın en düşük seviyesine karşılık geliyor.

 

İki yıllık faiz swapları farkıyla Euro/Dolar paritesi arasındaki 1 ve 3 aylık korelasyon %62 seviyesindedir. Euro Faizlerin – Dolar Faizler karşısında gerilemesi Euro/Dolar paritesini aşağı çekiyor. Fed para politikasını sıkılaştırmaya, ECB’de daha da gevşetmeye hazırlandığı için, şekildeki gibi bir durum görmekteyiz.

46284-1 Euro/Dolar Paritesi Swaplarla Geriliyor

Fed’in faizleri Nisan sonrasında belirsiz bir tarihte artırması beklenmektedir.

ECB’nin ise büyük olasılıkla bu ay içinde “hükümet tahvili” alması ve varlık alım programını genişletmesi beklenmektedir.

 

Grafikte spekülatörlerin net uzun pozisyonları gösteriliyor. Söz konusu pozisyonlar uzun dönemlerin en kötü bekleyişlerinden birine işaret ediyor. Bu denli bir zayıflık 2011’de Bölge ülkelerine yönelik beklentiler iyiden iyiye bozulmuşken gözlenmişti.

46285-2 Euro/Dolar Paritesi Swaplarla Geriliyor

Spekülatör pozisyonlarında bulunan seviye çok da aşırı değil. An itibariyle 1 yıllık ortalamaya göre -1 standart sapma seviyesinde bulunmaktayız. Haziran 2012’de 213.000 kontrat net kısa pozisyonla rekor seviye görülmüştü.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap