Euro’da Son Gelişmeler

Euro’nun değer kaybı ve daha sonrası..

Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası arasındaki politika farklılaşması yakın dönemin önemli gelişmelerinden biriydi. Fed kuvvetle muhtemel ki 2015 yılı içinde çıkış programının ikinci aşaması olan “faiz artırımı” sürecine başlayacak. ECB ise 22 Ocak itibariyle açıkladığı “geniş kapsamlı parasal genişleme” programıyla birlikte aylık bazda 60 milyar euro büyüklüğünde varlık alım programına devam ediyor. Eylül 2016’ya kadar sürecek olan program gerekmesi durumunda “daha uzun süre” boyunca devam edebilir.

 

ECB’nin genişleme, Fed’in temkinli sıkılaşma yönünde olduğu denklem Euro/Dolar paritesinin gerilemesini sağladı. Petrol fiyatlarının 2014 yılının ikinci yarısından itibaren belirgin şekilde geri çekilmesi dezenflasyon sürecine neden olmaktaydı. Küresel dezenflasyon süreciyle birlikte merkez bankaları “daha uzun süre” genişlemeci kalmak durumunda kaldı. ECB, BOJ ve diğer nice MB para politikasının gevşetilmesi yönünde adım attı. Piyasa katılımcılarının önemli bir kısmı petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte en azından yılın ortasına kadar enflasyon beklentilerinin yatay kalacağını düşünmekteydi. Bu denklem dahilinde de enflasyon düşmeye devam edecek, çoğu MB’de likidite koşullarını gevşetmeye devam edecekti. Petrolün yeniden yükselişe başlaması, bazı piyasa katılımcılarının “baz senaryosunu” yeniden güncellemesine neden olabilir.

 

Petrol fiyatlarının uzun süre $40 seviyelerinde kalmayacağını düşünmekle beraber, önemli sayıda piyasa katılımcısı fiyatların hızla yükselişini de beklememekteydi. ABD’de sondaj kulesi sayısının gerilemesi, Cushing stoklarının rekor üstüne rekor kırması, Suudi Arabistan’ın yedek kapasitesinin rekor düşük seviyeye gerilemesi, sektörde birleşme ve satınalma aktivitesinin artması “en azından dibe yakın olabiliriz” düşüncesini desteklemekteydi.

https://www.parahaberi.com/tr-TR/haberler/185257/petrol-ve-siyah-kugular

 

Euro/Dolar paritesinde olanlar?

ECB genişlerken, Fed sıkılaşırsa teorik olarak Euro Dolar karşısında değer kaybetmeli. Son dönemde neredeyse herkesin fikren ve fiilen dolar tarafında pozisyon aldığı bir dönem itibariyle dönüş gerçekleştiği görünüyor. Euro gördüğü en düşük seviyeden yaklaşık %8 yükseldi. Petrol fiyatlarının hızla toparlanmasıyla birlikte yeniden yükselen enflasyon beklentileri, burada tahvil piyasasındaki fiyatlama olan “başabaş enflasyon” önemli, artık negatif getiriye ulaşan Euro Bölgesi tahvillerinde satış dalgası yarattı. Avrupa’da hızla yükselen tahvil faizleri de Euro/Dolar paritesinin yükselmesine neden oldu. ABD’de ilk çeyrekte zayıf seyreden ekonomik aktivite nedeniyle Fed en azından yakın dönemde “güvercin” kalmaya devam ediyor. Diğer yandan ilk çeyrek büyümesini nokta atışına yakın tahmin eden Atlanta Fed modeline göre ikinci çeyrek büyümesi de sadece %0,80 seviyesine işaret ediyor. Piyasa beklentilerinin ortalaması ise hala %3 üstünde. Böylelikle Euro’nun yükselişine getirilecek basit bir açıklama Fed’in gecikecek olması ve yükselen küresel enflasyon beklentilerinin tahvil piyasasına getirdiği satış olabilir. 

 

103337-22 Euro'da Son Gelişmeler

Grafikte görüldüğü üzere ECB’nin geniş kapsamlı parasal genişleme açıkladığı 22 Ocak seviyesi 1.1650 anlamlı bir seviye olabilir. Seviyenin üstündeki hareketler ise Euro tahvil piyasasındaki fiyatlamanın sakinleşmesinin ardından “Fed’in ne kadar gecikeceği” üzerine de kurulu.

 

Petrol fiyatlarının stabilize olması küresel enflasyon görünümü, beraberinde de ekonomik aktivite açısından “olumlu” bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Petrol fiyatlarının düşüşünden ziyade istikrar kazanması politika yapıcılar tarafından daha arzu edilen bir durum olabilir. Petrolün yükselişinin hız kesmesi, ABD’de  ekonomik aktivitenin yeniden güçlenmesi  Euro’nun yeniden Dolar karşısında değer kaybetmesine neden olabilir. Ancak unutulmaması gereken konu ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde toparlanması, aksi durumda Euro Dolar karşısında daha da güçlenmeye devam edebilir.

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap