Euro’da Korunma İhtiyacı Yükseliyor

Euro korunma ihtiyacı yükseliyor.

Fed/FOMC faiz kararı 17 Eylül 21:00 itibariyle açıklanıyor. Fed’in faizleri 25 baz puandan küçük olarak artırması ve beraberinde faiz projeksiyonlarını aşağı çekmesi durumu piyasalar tarafından en arzu edilen senaryo olabilir. Fed’in faiz artırmaması durumu kısa vadede Euro pozitif olabilir. Ancak Euro üzerinde aşağı yönlü riskler devam ediyor.

 

Volatilty Smile, aynı vadeli opsiyonların oynaklık düzeyini grafiksel düzlemde gösterme tekniğidir. Opsiyon ileri bir vadeye yönelik olduğu için söz konusu oynaklık “beklenen” oynaklık düzeyini göstermektedir.

Eğrinin tam orta noktası “at the money” (parada) opsiyonları göstermektedir. Sağ kol “out of the money” (asli değerli/ATM) call (alım) opsiyonlarını, sol kol “ATM” put (satım) opsiyonlarını göstermektedir.

Basit olarak şu şekilde okunabilir.

Sağ > Sol = Alım opsiyonlarının oynaklık düzeyi daha yüksek (Spot Fiyat Yükselebilir)
Sol  > Sağ = Satım opsiyonlarının oynaklık düzeyi daha yüksek (Spot Fiyat Düşebilir)

161646-2 Euro'da Korunma İhtiyacı Yükseliyor

Grafikte Euro/Dolar paritesi üzerine yazılan opsiyonlar gösteriliyor.

Açık Sarı: 14 Eylül

Koyu Sarı: 16 Eylül

Yeşil: 17 Eylül

 

Mevcut görünüm Euro/Dolar paritesinde aşağı yönlü bir riske karşılık korunma ihtiyacının yükseldiğini gösteriyor. Fed sonrasında Euro’nun zayıflayacağı yönünde endişeler yatırımcıların satım opsiyonunu daha fazla talep etmesine neden oluyor. Bir diğer yandan Avrupa Merkez Bankası’nın ilerleyen dönemde varlık alım programının büyüklüğü ve/veya kapsamını genişleteceği beklentileri Euro üzerinde “ek aşağı yönlü baskı” yaratabilir.

161649-1 Euro'da Korunma İhtiyacı Yükseliyor

Euro/Dolar paritesi 1.13 seviyesi üstünde,  1.1220 – 1.1470 trendi geçerli olduğu sürece yükseliş sürebilir. 1.1180 seviyesi kısa vadeli trend değişimi açısından önemli olabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap