Euro Bölgesi’nde Rusya Riski

Rusya’nın yavaşlaması Çin’in yavaşlamasından daha büyük tehdit.

Küresel ekonominin yavaşlaması Euro Bölgesi’nde ihracatı sürpriz olmayacak şekilde olumsuz etkileyebilecek bir gelişme. Çin ekonomisinin yavaşlamasından ziyade, Rusya’nın petrol fiyatlarının düşüşünden olumsuz etkilenmesi Euro Bölgesi’ni daha derinden etkileyebilir.

 

Euro Bölgesi dışındaki Reel GSYH artışı bölgenin ihracat kabiliyeti açısından önemli. 2015 yılı ikinci çeyreğinde Euro Bölgesi dışındaki Reel GSYH %2,40 büyüme gösterirken, geçen yılın aynı döneminde söz konusu rakam %2,60 gerçekleşmişti. Söz konusu ekonomik büyüklük Bölge’nin ihracatının %79’unu gerçekleştirdiği bir pazar alanı. Euro’nun 2014 yılı ikinci yarısından bu yana değer kaybetmesi, hasarı bir ölçüde zayıflatabilir.

 

Basit bir regresyon modeli Bölge dışına yapılan ihracatın büyümeye katkısını %83 açıklıyor. Böylelikle ihracatın Euro Bölgesi’nin büyümesi açısından oldukça önemli olduğu görülebilir. CBP Netherlands Bureu for Economic Policy Analysis’in çalışmasına göre reel ihracat gelişimi Mayıs itibariyle %1,2 seviyesine gerilemiş durumdadır. Mart’ta rakam %4 seviyesindedir. 

154981-1 Euro Bölgesi'nde Rusya Riski

Grafikte Euro Bölgesi’nin ekonomik ilişkide olduğu ekonomiler gösteriliyor. Rusya ekonomisinin hız kesmesi Euro Bölgesi’nin toparlanması önünde en büyük engellerden biri olarak görülebilir. ECB Başkanı Mario Draghi Haziran ayında yaptığı basın toplantısında, Euro Bölgesi dışındaki zayıf büyümenin Euro Bölgesi’nin toparlanması üzerinde tehdit yarattığını ifade etmişti.

 

Özetle, Euro Bölgesi dışında zayıf büyüme performansı sürdüğü sürece, Rusya ekonomisinin hızla yavaşlamasıyla birlikte ECB “daha fazlasını” yapmak durumunda kalabilir. Hali hazırda ECB aylık 60 milyar euro tutarında sürdürmekte olduğu varlık alım programını Eylül 2016’ya kadar devam ettirecek.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap