Euro Bölgesi’nde Petrol Enflasyon İlişkisi

Petrol fiyatı seviyesi ve Euro Bölgesi enflasyonu ilişkisi..

Euro Bölgesi’nde Aralık’ta enflasyon yıllık bazda -0,20% gerçekleşti. Kasım’da söz konusu rakam 0,30% seviyesindeydi. Enerji, gıda, alkol ve tütün hariç enflasyon yıllık bazda 0,8% gerçekleşti. Kasım’da çekirdek enflasyon 0,70% seviyesiydi. Böylelikle Euro Bölgesi’nde enflasyon enerji fiyatlarında yıllık bazda -6,30% düşüş yıllık bazda manşet enflasyonu da negatif bölgeye çekmiş oldu.

 

JP Morgan tarafından yayınlanan çalışma petrol fiyatlarının Bölge enflasyonu üzerine etkilerini gösteriyor. Örneğin Brent Petrol $55 varil seviyesinde kalması durumunda 2015’in ilk çeyreğinde enflasyon yıllık bazda -0,40% seviyesine gerileyebilir. 2015 sonunda ise 0,20% ile yeniden pozitif bölgeye geçeceği öngörülüyor. Ancak petrol fiyatlarının 35 dolara ulaşması durumunda 2015 yılında enflasyon negatif bölgede kalabilir.

 

45935-re Euro Bölgesi'nde Petrol Enflasyon İlişkisi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap