Euro Bölgesi’nde Dağılma İhtimali Yükseliyor

Euro Breakup Index

Euro Breakup Index (EBI) Sentix tarafından hesaplanan bir endekstir. Anket katılımcılarının Euro Bölgesi’nin dağılacağına ilişkin düşüncelerini endeks haline getirmektedir. Şubat ayına ilişkin sonuçlar 2 Mart itibariyle açıklanmıştır. Şubat ayında EBI endeksi Yunanistan’da yaşanan son gelişmeler neticesinde oldukça keskin bir yükseliş kaydetmiştir. EBI endeksi Şubat ayı itibariyle 24,3% seviyesinden 38,0% seviyesine yükselmiştir. Katılımcıların düşüncelerine göre birliğin dağılacağını düşünenlerin oranı %38’e yükselmiştir. Yunanistan’da mevcut yardım paketinin dört ay daha sürdürülmesi üzerine sağlanan uzlaşıya rağmen katılımcıların beklentileri kötümser olama devam ediyor.

 

Yunanistan’ın Euro’dan çıkma ihtimali 22,5% seviyesinden 37,1% seviyesine yükselmiştir. Güney Kıbrıs’ın Euro’dan çıkma ihtimali ise 6,4% seviyesinden 10,5% seviyesine yükselmiştir. Söz konusu gerçekleşme Mart 2013’ten bu yana Güney Kıbrıs için en yüksek değere işaret ediyor.

69331-312 Euro Bölgesi'nde Dağılma İhtimali Yükseliyor

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap