Euro Bölgesi’nde Büyüme ve Petrol

İşte Mesele Harcamak veya Harcamamak..

Petrol fiyatlarının zayıflaması Euro Bölgesi’nde harcanabilir geliri artırabilir. Böylelikle büyüme de eski günlerine dönebilir. Denklem oldukça basit ancak burada harcamak konusunda istekli bir hanehalkı da gerekiyor. Diğer yandan, yaptırımlar neticesinde Rusya pazarında önemli zorluklarla karşılaşan Avrupa’nın ihracat tarafında da zorlanması beklenebilir. Bu durumda bir şeyler yapması gereken taraf ECB kanadı oluyor.

 

Euro Bölgesi’nde hali hazırda aylardan bu yana düşüş trendinde olan enflasyon, petrol fiyatlarından da aldığı darbeyle belki de uzun süreli bir deflasyona dönüşebilir. Avrupa Merkez Bankası petrol fiyatları ilk olarak düşüşe başladığında Japonya gibi proaktif davranabilirdi.

 

Euro Bölgesi’nde işletmeler tüketiciler ve hükümetler petrol fiyatlarının mevcut seviyede ($46.33) kalması durumunda fazladan 100 milyar euro harcama olanağına sahip olabilir. Bu durum genel itibariyle sıkı maliye politikası uygulayan bölge ülkeleri için önemli bir katkı. Rakamı yaklaşık olarak tüketicilerde %1 vergi indirimine karşılık geldiğine dikkat çekiliyor. Bloomberg Economics tahminine göre zayıf petrol fiyatlarının Euro Bölgesi’nde büyümeye 2015 yılında 0,4 puan katkı sağlaması bekleniyor. Petrol kaynaklı ithalatın azalmasıyla birlikte daha fazla para Bölge’de kalabilir.

50167-1 Euro Bölgesi'nde Büyüme ve Petrol

Dünya Bankası tarafından hazırlanan bir çalışma ise, kriz sonrası belirsizlikler, finansal kırılganlık, artan hanehalkı borç yükü, yüksek işsizlik ve uzun dönemli büyüme üzerine soru işaretleri hanehalkının tercihini tasarruf etmekten yana kullanabileceğine dikkat çekiyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap