Euro Bölgesi Adım Adım Toparlanıyor

Bölge ekonomisinde son gelişmeler..

Euro Bölgesi’nde 2015 yılı önceki yıla göre daha iyi bir yıl olabilir. Parasal genişleme programı ekonomik aktivite üzerinde belirgin etkiler yaratabilir. 2015 yılında Bölge ekonomisine ilişkin olarak iyimser olmak için 5 nedene notumuzda yer vereceğiz.

 

1) Zayıf Euro İhracatı Destekliyor

Euro/Dolar paritesi Aralık ortasından bu yana yaklaşık %8,50 düşüş kaydetti. Değer kaybına reel efektif kur (trade weighted) mantığıyla baktığımızda 21 ülkeden oluşan ticaret ortaklarının para birimlerine göre Euro’nun değer kaybı %6,50 seviyesindedir. OECD tahmini Euro’nun %10 değer kaybetmesinin ilk yıl büyümesine %0,70 pozitif katkı sağlayacağı yönünde. 2014 yılı itibariyle ticaret dengesi büyümeyi desteklemek konusunda başarılı olamamıştı.

57351-1 Euro Bölgesi Adım Adım Toparlanıyor

2) Petrol Fiyatlarının Gerilemesi

Petrol fiyatlarının Ekim’den bu yana %38 geri çekilmesiyle birlikte net ithalatçı konumunda olan Bölge ülkelerine olumlu yansıma beklenebilir. Bloomberg economics tarafından yapılan hesaplamaya göre petrol fiyatlarının 40 euro seviyelerinde kalması durumunda, söz konusu durum 2015 büyümesine %0,40 puan pozitif katkı sağlayabilir. Petrol fiyatlarının geri çekilmesi firmaların girdi maliyetlerini olumlu etkileyebilir.

 

3) PMI Anketleri Güçleniyor

Euro Bölgesi’nde Ocak ayı itibariyle Birleşik PMI verisi altı ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Söz konusu veri önümüzdeki çeyrek büyümesi açısından pozitif işaretler sunabilir. Bölgenin en önemli ülkesi Almanya’ya ilişkin beklentiler açısından Ifo ve ZEW anketi oldukça önemlidir. Ifo ve ZEW anketi sonuçları son üç aydan bu yana belirgin şekilde toparlanıyor.

57352-2 Euro Bölgesi Adım Adım Toparlanıyor

 

4) Deflasyon Endişeleri Hafifliyor

Tüketici güveni yılın ilk ayı itibariyle Bölge’nin en büyük dört ekonomisinde yükselişle başladı. Söz konusu gerçekleşme uzun dönemli ortalamaların üstünde bir seviyeye işaret ediyor. Ocak ayı itibariyle beş yılın ardından tüketicilerin enflasyon beklentileri negatif bölgeye gerilemişti. Enflasyon beklentilerinin gerilemesiyle birlikte tüketiciler daha fazla harcanabilir gelire sahip olabilir.

57353-3 Euro Bölgesi Adım Adım Toparlanıyor

5) Kredi Görünümü Yükseliyor

ECB’nin likidite olanaklarını gevşetmesiyle birlikte finans kuruluşlarının finansman olanakları genişliyor. Euro Bölgesi’nde en son yayınlanan anket daha parlak bir görünüme işaret ediyor. Finans dışı şirketlerin ve hanehalkının kredi olanaklarının genişlemesi büyümeyi destekleyebilir.

 

6) Yunanistan’ın Çıkış İhtimali Günden Güne Azalıyor

Yunanistan’da seçimlerin kazananı Alexsis Tsipras’ın partisi Syriza oldu. Syriza’nın seçimleri kazanmasıyla birlikte Euro’dan çıkış senaryoları daha yüksek sesle dile getirilir oldu. Ancak Almanya’nın Yunanistan’ın Euro’dan çıkması konusundaki tavrı birliktelikten yana. Yunanistan’ın çıkışının Bölge’nin diğer zayıf üyelerini de peşine sürüklemesi durumu Euro’da sanıldığı gibi bir yıkıcı etki yaratmayabilir. Tam aksine zayıf ülkelerin Euro’yu terk etmesi Euro’nun hızla değer kazanmasını sağlayabilir.

 

7) Değerlenen Dolar Euro Bölgesini Destekliyor

ABD ekonomisinde istihdam ve büyüme kanadının adım adım ilerleme kaydetmesi ilk faiz artırımına kalan süreyi azaltıyor. Fed’in gevşek ECB’nin “daha da” gevşek politika duruşuna sahip olması Euro Bölgesi ihracatına katkı sağlayabilir.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap