EUR/USD 9 Yılın En Düşüğünde! Bundan Sonra Yön Neresi Olacak?

EUR/USD, 1,21-1,20 bölgesini kırdı. Peki bundan sonra kısa, orta ve uzun vadede nasıl hareketler görebiliriz? Bu analizimizde değişik bakış açıları kullanarak bu sorunun cevabını arayacağız.

EUR/USD, 1,21-1,20 bölgesini kırdı. Peki bundan sonra kısa, orta ve uzun vadede nasıl hareketler görebiliriz? Bu analizimizde değişik bakış açıları kullanarak bu sorunun cevabını arayacağız.

 

İlk olarak aşağıdaki grafikte 7 yıllık dönemin standart sapma seviyelerini görüyoruz. –2 standart sapma seviyesi 1,1912 seviyesinde bulunuyor. Aynı zamanda 2009’da test edilmiş bir destek olduğu için burada ikili dip oluşabilir ve bu destek üzerinde toparlanma görülebilir.

 

45173-7yilstd EUR/USD 9 Yılın En Düşüğünde! Bundan Sonra Yön Neresi Olacak?

 

Aşağıdaki grafikte ise 233 ve 377 aylık hareketli ortalamaları görüyoruz. 1,1840 seviyesinden geçen 377 aylık ortalama önemli bir destek seviyesi. Ayrıca 3 yıllık dönem -3 standart sapma seviyesi 1,1794 seviyesinde geçiyor. Yukarıda bahsettiğimiz -2 Standart Sapma seviyesinin de bu bölgede bulunması 1,19-1,18 aralığının çok güçlü bir destek bölgesi olduğuna dair sinyal veriyor. Bu bölge üzerindeki bir tutunmada 377 aylık  ortalama ile an itibariyle 1,2208 seviyesinde bulunan 233 aylık ortalama arasında yatay hareketler görülebilir.

 

45174-maa EUR/USD 9 Yılın En Düşüğünde! Bundan Sonra Yön Neresi Olacak?

45175-3yilstd EUR/USD 9 Yılın En Düşüğünde! Bundan Sonra Yön Neresi Olacak?

 

Bu güçlü destek bölgesi aşağı yönlü kırılırsa satış baskılarının devam etmesi beklenebilir. Bu durumda ilk etapta psikolojik destek olabilecek 1,15 seviyesi olmak üzere fibonacci %61,8 seviyesi olan 1,12 desteğine doğru geri çekilmeler görülebilir.

 

45178-eurusdfibo EUR/USD 9 Yılın En Düşüğünde! Bundan Sonra Yön Neresi Olacak?

 

Uzun vadede Euro için işler kötü gitmeye devam ederse, EUR/USD için en kötü senaryo nasıl olabilir?

İlk olarak 1,00 seviyesi psikolojik bir sınır. Ayrıca çok uzun vadede devam eden trendin alt seviyesi de 1,00 desteğine işaret ediyor. Euro’nun Dolar’a eşit olması şu an için biraz uç bir ihtimal olarak görülse de Avrupa’nın toparlanmakta zorlanması ve genişlemeye devam etmesi nedeniyle Euro değer kaybetmeye devam edebilir. Aynı zamanda ABD’de faiz arttırmaya yaklaşılması ve ekonominin toparlanması Dolar’ın değerini yükseltmeye devam ediyor. Bu durum sürerse şimdi uç olarak görülen bu senaryonun gerçekleşmesi için çok büyük bir engel bulunmuyor. Teknik olarak da incelerse 1,00 desteğinin kırılması durumunda çok sert satışlar görülebilir ve 1,21 seviyesinde kırılan üçgen formasyonunun hedef seviyeleri olan 0,85-0,82 seviyelerine doğru geri çekilmeler beklenebilir. 0,82 seviyesinin aynı zamanda Euro’nun para birimi olarak kullanılmaya başladığı zamandan beri gördüğü en düşük seviye olması da ilginç bir ayrıntı.

 

45179-eurusdbad EUR/USD 9 Yılın En Düşüğünde! Bundan Sonra Yön Neresi Olacak?

45180-trend85 EUR/USD 9 Yılın En Düşüğünde! Bundan Sonra Yön Neresi Olacak?

 

Farklı bir bakış açısından bakmak istersek risk reversal’ları kullanabiliriz. Risk reversallarla ilgili daha ayrıntılı bilgi için https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/9369/altin-oncu-gosterge-analizi adresini inceleyebilirsiniz.

 

Kısaca nasıl kullanacağımızdan bahsedecek olursak:

 

1.       Değer “0”’ın üzerindeyse yukarı yönlü baskının güçlü olduğunu, “0”’ın altındaysa aşağı yönlü baskının güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

2.       Risk Reversallar’da  Spot fiyattan bağımsız olarak yükselmeye başlamış ise yükseliş, düşmeye başlamışsa da spotta düşüş beklenebilir.

 

Aşağıdaki grafikte turuncu renkte 1 haftalık, sarı renkle 1 aylık, yeşil renkle 2 aylık ve mor renkle 6 aylık risk reversalı görebilirsiniz. Tüm dönemlerin “0” seviyesinin altında olması satış baskılarının ne kadar güçlü olduğuna dair bir fikir verebilir. Son dönemleri incelersek 1 hafta ve 1 aylık dönemde yukarı yönlü bir hareket başladığını görebiliriz. Bu durum kısa vadede toparlanma ihtimaline dair bize bir sinyal veriyor. Bu sinyal yukarıda bahsettiğimiz 1,19-1,18 destek bölgesinin üzerinde bir tutunma olma ihtimalini arttırıyor.

2 aylık  dönemde ise aşağı doğru bir yönelme var. Bu durum orta vadede aşağı yönlü hareketlerin devam edebileceğine dair bir sinyal olarak yorumlanabilir. Bu durumda bahsettiğimiz 1,15-1,12 desteklerinin hedeflenebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

6 aylık risk reversal çizgisinin en aşağıda bulunması, uzun vadeli düşüş beklentilerinin devam ettiğini, ancak mor çizgide görülen yukarı yönelme hareketi devam etmesi halinde uzun vadeli düşüşlerin sınırlı kalabileceğine dair sinyal veriyor olabilir. 

(Risk revarsallar tek başına alım yada satım göstergesi değildir.)

 

45181-risk-reversal EUR/USD 9 Yılın En Düşüğünde! Bundan Sonra Yön Neresi Olacak?

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap