EUR/TL,USD/TL Analizi ( 08.06.16 )

EURTRY Analizi EURTRY kuru GOP para birimlerine…

EURTRY Analizi
EURTRY kuru GOP para birimlerine lehine esen ılımlı rüzgarın yardımıyla gerileme gösteriyor. Ancak Türk Lirası’nın ABD dolarına karşı gösterdiği güçlü duruşu Euro’ya karşı gösterdiği söylenemez. Yine de Türk lirasındaki güçlenmeden EURTRY kurunun sınırlı da olsa nasibini aldığı ifade edilebilir. Bunda en önemli neden Euro para biriminin küresel ABD dolarına karşı güçlü duruş sergilemesi. EURTRY kurunu küçük resimde 3.26-3.3150 aralığında izliyoruz. Büyük resimde ise giderek sıkışan bir seyir gözleniyor.
Mevcut ortam 15 Haziran tarihindeki Fed toplantısına kadar devam edecek görünüyor. Fed’in bu toplantıda faiz artırması piyasa genelinde zaten fazla beklenmiyor. Ancak toplantı sonrasında Fed Başkanı Yellen’ın yapacağı açıklamalar nasıl bir tonlamaya sahip olacağı yaz aylarındaki seyirler için belirleyici olabilir. Piyasalarda şu anda Yellen’ın daha güvercin bir tonlamada olacağı yönünde bir fiyatlama yapılıyor. Bu durumda TL’deki değerlenme süreci devam edebilir. Ancak tekrar belirtmek gerekirse EURTRY kurunda, USDTRY kuruna kıyasla daha sınırlı gerilemeler oluşabilir.
Teknik olarak EURTRY kurunda 3.26-3.3150 aralığını izliyoruz. Parite bu aralık içerisinde dalgalanmasını koruyabilir. 3.26 desteğinin kırılması durumunda 3.2380 desteğine doğru geri çekilmeler görmek mümkün. EURTRY paritesinde güçlü destek ise 3.2110 seviyesinden geçen yükselen trend çizgisinde bulunuyor. EURTRY teknik olarak gerilemesini korusa da 3.2110 seviyelerine yakın noktalarda tekrar tepkiler gelebilir. Ancak öncesinde 3.26 desteği üzerinde kalıp kalamayacağını izleyeceğiz.
Destekler: 3,26-3,2380-3,2110
Dirençler: 3,3150-3,3560-3,4150

USD/TRY Analizi
USDTRY kuru GOP para birimlerine lehine esen ılımlı rüzgarın yardımıyla 2.8880 seviyesinde izlediğimiz kritik destek noktasının altına gerilemiş durumda. TL’ye bugün genel olarak bakıldığında gelişen ülke para birimlerine karşı da güçlü görünüyor. Diğer yandan ABD Dolarının küresel piyasalardaki zayıflaması bugün de devam ediiyor ve bu durum gelişen ülke para birimlerine lehine oluşan ılımlı rüzgâr sürmesini sağlamakta. Dolar endeksinin sabahki 93.80 seviyelerinden 93.60 seviyesine doğru gerilediğinizi izliyoruz. Mevcut rüzgâr 15 Haziran tarihindeki Fed toplantısına kadar devam edecek görünüyor. Fed’in bu toplantıda faiz artırması piyasa genelinde zaten fazla beklenmiyor. Ancak toplantı sonrasında Fed Başkanı Yellen’ın yapacağı açıklamalar nasıl bir tonlamaya sahip olacağı yaz aylarındaki seyirler için belirleyici olabilir. Piyasalarda şu anda Yellen’ın daha güvercin bir tonlamada olacağı yönünde bir fiyatlama yapılıyor. Bu durumda TL’deki değerlenme süreci devam edebilir.
Teknik olarak USDTRY kurunun 2.8880 desteğinin altında seyirlerini sürdürmesi durumunda ilerleyen süreçte 2.81-2.81 aralığına doğru gerilemenin sürmesine neden olabilir. Buna karşın USDTRY kurunun gün sonunda yeniden 2.8880 seviyesinin üzerinde kapanış ve kapanışlar göstermeye başlaması yukarı yönde tepkilerin gelmesine neden olabilir.
Destekler: 2.8720-2.83-2.81
Dirençler: 2.8880-2.9150-2.9250

 İntegral Menkul Değerler A.Ş
 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap