Et ve Tavuk Fiyatlarında Kuş Gribi Tehlikesi

Bu analizimizde olası bir kuş gribi salgınından et, tavuk ve balık fiyatlarının nasıl etkilenebileceğini inceleyeceğiz.

Balıkesir, Bandırma ilçesindeki bir besi çiftliğinde kuş gribi tespit edildi. Edincik kırsal mahallesindeki çiftliklerin olduğu bölgeye giriş ve çıkışlar yasaklandı. Şimdilik bir yayılma durumu olmasa da son haberler akıllara 2005’de başlayan kuş gribi salgınını getirdi. Bu analizimizde olası bir kuş gribi salgınından et, tavuk ve balık fiyatlarının nasıl etkilenebileceğini inceleyeceğiz.

 

Aşağıdaki grafikte 2003-2015 dönemindeki dana eti, tavuk eti ve balık fiyatlarının grafiğini görüyoruz. İlk kuş gribi vakası Ekim 2005’de görülmüştü. En şiddetli dönem 2006’da olmakla birlikte 2007’nin sonlarına kadar irili ufaklı vakalar devam etmişti.

Grafikte kırmızı çizgi ile Ekim 2005-Ocak 2008 dönemini işaretledik. Görüldüğü üzere bu dönemde dana eti ve tavuk fiyatlarında önemli bir yükseliş görülmüş.

 

101965-tavuk1 Et ve Tavuk Fiyatlarında Kuş Gribi Tehlikesi

 

Grafikte görülen yükselişi sayısal olarak incelediğimizde ise dana eti fiyatlarının %37 , tavuk eti fiyatlarının %40 ve balık eti fiyatlarının %16 arttığını görüyoruz. Peki bu artış çok yüksek bir artış mı?

Bu sorunun cevabını iki farklı bakış açısından inceledik. İlk olarak bu dönemdeki enflasyon artışına baktığımızda %22’lik bir artış olduğunu görüyoruz ki bu tavuk fiyatlarındaki artışın neredeyse yarısı kadar.

İkinci bakış açısı ise önceki dönem ile karşılaştırmak. Sonuçlar aşağıdaki tablodaki gibi:

101966-tavuk2 Et ve Tavuk Fiyatlarında Kuş Gribi Tehlikesi

 

İncelediğimizde, özellikle tavuk eti fiyatlarının bu dönemde normalin çok üzerinde arttığını görüyoruz. Dana eti fiyatlarında da yükseliş normalin üstünde olmasına rağmen etki tavuk fiyatları kadar yüksek olmamış. Balık fiyatları ise bağımsız hareket etmiş.

 

Değinmek istediğimiz bir diğer nokta ise BANVT hisse fiyatları. Hafta sonu gelen haberin ardından BANVT bugüne %9,5 düşüşle açılış yaptı. 2005’deki dönem incelendiğinde ise hafif aşağı yönlü bir görünüm olduğunu ve 2008’e doğru kuş gribi etkisinin sonlanması ile büyük bir yükseliş yaşandığını görüyoruz. 

 

101969-tavuk3 Et ve Tavuk Fiyatlarında Kuş Gribi Tehlikesi

101970-tavuk4 Et ve Tavuk Fiyatlarında Kuş Gribi Tehlikesi

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap