Erdoğan: TBMM’den idam çıkarsa imzalarım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN International’a verdiği röportajda idam cezasının TBMM’den geçmesi halinde onaylayacağını söyledi.

CNN TV’nin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Parlamento idam cezasını çıkarırsa buna onay veririm” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CNN International’a verdiği mülakat, TSİ saat 23.00’te yayınlanacak.

Hafta sonunda darbeciler için idam cezasının getirilmesine yönelik halktan gelen talep üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Tüm meydanlarda sizin bu talebinizi artık hükümet olarak da devlet olarak da biliyoruz, duyuyoruz. Sizin bu talebinizi biz asla yok farz edemeyiz. Demokrasilerde halk ne diyorsa, karar odur. Bunu böyle bilmeniz lazım. Öyle zannediyorum ki hükümetimiz, ana muhalefetiyle muhalefetiyle görüşmek suretiyle burada bir karara muhakkak varacaktır. Bu kararı fazla da geciktiremeyiz” demişti.

İdam tartışmaları Avrupa ülkelerinden sert tepki aldı. Pek çok ülkeden idamın geri getirilmesinin üyelik müzakerelerinin sonu olacağına ilişkin açıklamalar geldi.

Başbakanı Angela Merkel bugfün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesinde idam cezasının tekrar getirilmesine Avrupa Birliği (AB) ve Almanya’nın şiddetle karşı çıktığını söyledi.

Türkiye’de idam cezası fiilen en son 1984’te uygulanırken, 2004’te ise anayasadan tamamen çıkarıldı.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap