Erdoğan: Faizleri makul seviyelere çekin

fft99_mf6328511 Erdoğan: Faizleri makul seviyelere çekin

Erdoğan, BIST-İKB Stratejik İşbirliği Anlaşması Töreni’nde yaptığı konuşmasında, “Faiz oranlarına her zaman negatif bir yaklaşımım olmuştur” dedi ve “Cumhuriyet döneminde de faiz illetinden kurtulamadık” diye konuştu. 

“Hala en yüksek reel faiz ödeyen ülkelerden biriyiz, bundan kurtulabiliriz” ifadesini kullanan Erdoğan, “Merkez Bankası bağımsızlığına sözüm yok, ama ülkemin kaynaklarının yüksek faizle heba edilmesine rıza gösteremem” dedi. 

Erdoğan, “Faize dayalı bankacılık sistemi, ciddi bir çıkmazın içindedir. 2008 küresel finans krizinde bozulan dengeler hala yerine oturmuş değildir. Yakın zamanda da böyle bir ihtimal gözükmemektedir. Şahsen faize daima olumsuz yaklaşmış bir kişi olarak, bu kriz karşısında çok da şaşırmadığımı özellikle ifade etmek isterim. Paradan para kazanmayı değil emekle, alın teriyle, bilgiyle, ticaretle para kazanmayı esas alan bir finans sistemine yönelmek mecburiyetindeyiz” diye devam etti.

“Dediler ki ‘Merkez Bankası bağımsızdır, şudur, budur…’ Tamam o yine bağımsızlığını oynasın ama ben siyasetçiyim, benim ona resmen müdahale etme yetkim var mı? Yok. Ama böyle bir şey yapılıyorsa ben de kalkacağım, eleştirimi yapacağım. Çünkü halkımın karşısında tokadı yiyen benim başındaki bürokrat değil. Öyleyse uyarımı yapacağım, o da çözüm yollarını bulsun. Tokadı ben yiyeyim, sefayı o sürsün, yok böyle bir şey” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankacılık sektörüne, faizleri makul seviyelere çekmeleri konusunda seslendi.

23 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap