“Enflasyonda Gerileme Geçici”

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann açıklamaları..

Almanya’da enflasyon Aralık ayı itibariyle yıllık bazda AB uyumlu olarak 0,10% seviyesiyle beş yılın en düşük seviyesine gerilemiştir. Kasım ayı itibariyle söz konusu veri 0,50% seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisinde dezenflasyonist baskının şiddetlenmesi Euro Bölgesi’nde de deflasyon endişelerini artırıyor. Çeper ülkelerin bir kısmında hali hazırda enflasyon negatif bölgede bulunuyor.

 

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann ise enflasyon verisi öncesinde 28 Aralık’ta FAZ gazetesine bir röportaj vermişti. Euro Bölgesi’nde ekonomik toparlanmanın ılımlı bir şekilde devam ettiğini ifade etmişti. Enflasyon görünümün neden bir türlü parasal teşviklere rağmen toparlanmadığı sorusuna ise, para politikasının fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkisinin ancak gecikmeli olacağı yönünde görüşlerini ifade etmişti. Diğer yandan geri çekilen petrol fiyatları enflasyonda aşağı yönlü baskı yaratan ana etmenlerden biri olarak görülüyor. Fiyatlar genel düzeyinde geri çekilme “geçici” olarak gerçekleşen bir durumdur. Söz konusu durum deflasyon anlamına gelmemektedir.

 

ECB Üyelerinin Çoğu Ocak’ta aksiyon almak istiyor

Bundesbank Başkanı Weidmann, politika faizlerinin daha fazla düşürecek yerinin olmadığını ifade ediyor. Bu durum da “standart” araçlarla yapılacakların sonuna gelindiğini gösteriyor. Bu nedenle “standart dışı” araçlar da uygulamaya koyulabilir. Ancak hükümet tahvili almak, ülkelerin mali politikalar açısından farklılaşması dolayısıyla düşünceme göre riskli olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap