Enflasyon Şubat’ta Yükselebilir

Baz etkisi..

Baz etkisi, bir verinin yıllık değişiminin sadece son ayda gösterdiği değişimden değil, 12 ay önceki değişimden de etkilenmesiyle ortaya çıkan bir sonuçtur. Yıllık enflasyon baz alınan ay değiştiği için artık daha farklı bir endeks değerinin alınmasıyla enflasyon düşük veya yüksek gelebilir.

67829-1 Enflasyon Şubat'ta Yükselebilir

Şubat ayı TÜFE verisi 3 Mart Salı günü 10:00 itibariyle açıklanıyor. Piyasa katılımcılarının beklentilerinin ortalaması 0,68% gerçekleşmesi yönünde. Söz konusu beklenti yıllık bazda TÜFE’nin 7,51% gerçekleşmesine karşılık geliyor. Ocak ayı TÜFE verisi 7,24% gerçekleşmişti.

 

Grafikte, aylık bazda fiyat değişimleri gösterilmiştir. Şubat ayı enflasyonunda 10 yıllık ortalama 0,51% seviyesindedir. 2014 yılına ilişkin Şubat ayı enflasyonunun 10 yıllık ortalama gerisinde olması dolayısıyla, Şubat’ta yükselmesi beklenebilir. Ocak-Temmuz kesitinin çoğu aylarında ise baz etkisi katkısıyla enflasyonun gerilemeye devam etmesi beklenebilir.

Deniz KAHRAMAN

 

 

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap