Enflasyon İthalatı..

Dünya ticaretinde yeni boyut..

Emtia fiyatları uzunca bir süredir Çin kaynaklı endişelerle birlikte geri çekilmeye devam ediyor. Son dönemde Petrol fiyatlarının keskin şekilde düşüşü de bu durumu daha da şiddetlendiren bir unsur oldu. Bu gibi zamanlarda bir olayın fitilini ateşleyen bir gelişme tüm emtia kompleksini aşağı çekebilir.

 

Bloomberg emtia endeksine ait grafikte görüldüğü üzere, küresel emtia fiyatları uzunca bir dönemin en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

 

Bloomberg Emtia Endeksi 1 Yıllık Dönem

51617-1 Enflasyon İthalatı..

Emtia fiyatlarının geri çekilmesinin en belirgin etkisi “enflasyon” beklentileri üzerinde gözlenmektedir. Basit olarak “harcamalar” yoluyla enflasyon yaratmanın güç olduğu coğrafyalarda “emtia” fiyatları üzerinden enflasyon ithal etmek mümkün olabilir.

 

Sosyo-ekonomik yapı itibariyle tarihsel olarak harcama konusunda bir isteği pek olmayan Japonlar bu konuda önemli bir örnek olay olabilir. Hatırlanacağı gibi Japonya Merkez Bankası “sonsuza kadar bedava para” politikasıyla, değer kaybeden yen ve artan emtia ithalat maliyeti üzerinden enflasyon “ithal” etmeye çalışıyor.

 

Ancak fiyatların son dönemde keskin şekilde geri çekilmesi hesapları bozmuş gözüküyor. Japonya Merkez Bankası hatırlanacağı gibi 31 Ekim 2014 itibariyle aldığı sürpriz kararla teşvikleri daha da artırdı.

 

Bloomberg Emtia Endeksi Yen Fiyatı

51618-2 Enflasyon İthalatı..

 

Grafikte Bloomberg emtia endeksine dahil emtia sepetinin Yen fiyatı gösteriliyor. Kasım 2014 ortasına kadar endeksin değer kaybının, “değer kaybeden yen” vasıtasıyla karşılandığı görünüyor. Ancak son dönemde ağırlıkla tahvil piyasasında yaşanan “güvenilir liman rüzgarı” yen cinsi varlıklara talebi artırıyor. Bu durum da enflasyon hedefine ulaşmayı zora sokuyor. BOJ ilk fırsatta “daha da” fazlasını yapmak üzere gelebilir mi, gelebilir..

 

Gelelim Euro Bölgesi’ne;

22 Ocak 2015 not düşülmesi gereken önemli bir tarih..

Avrupa Merkez Bankası Alman ekolünün zincirlerini kırarak aylık bazda 60 milyar euro gibi bir tahvil alım programı açıkladı..

Program Eylül 2016′ya kadar sürecek !

Tabii yeterli gelmezse, piyasa katılımcıları olarak daha da sonrasını tartışıyor olacağız..

 

Bloomberg Emtia Endeksi Euro Fiyatı

51622-3 Enflasyon İthalatı..

Grafikte Bloomberg emtia endeksine dahil emtia sepetinin Euro fiyatı gösteriliyor. Haziran’dan bu yana belirgin şekilde geri çekilen Euro cinsi emtia fiyatları ECB’nin harekete geçmesine neden olmuş olabilir. Euro/Dolar paritesinin geri çekilmeye devam etmesi durumu emtia fiyatlarında yaşanan son dönemdeki geri çekilmenin etkilerini hafifletebilir.

 

Özetle, emtia fiyatlarının küresel enflasyon görünümü üzerinde baskı yaratması merkez bankalarının “daha uzun süre” güvercin kalmasına neden olabilir.

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap