Enflasyon Hedefine Ulaşmak Daha Güç

Piyasa katılımcılarının beklentileri.

Fed’in ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlayacağı yönünde düşünceler yılın son aylarına yaklaştıkça gerilemeye devam ediyor. 2014 yılının ikinci yarısı itibariyle petrol fiyatlarının sert şekilde geri çekilmesi küresel fiyat istikrarını tehdit altına almıştı. Böylelikle ECB ve BOJ başta gelmek üzere pek çok MB ek parasal genişleme programlarını devreye almıştı. Enflasyon yaratmak konusunda çekinceler Fed’in de ilgi alanında.

 

Fed Başkanı Janet Yellen’ın 16-17 Eylül Fed/FOMC toplantısında ifade ettiği üzere enflasyon %2 hedefine doğru kademeli olarak ilerleyebilir. Ancak piyasa katılımcıları Janet Yellen ile aynı düşünceleri paylaşmıyor. Piyasa katılımcılarının enflasyon beklentilerinin tahvil piyasasındaki fiyatlaması (turuncu) enflasyonun %2 hedefinden uzaklaştığını gösteriyor. Enflasyon beklentileri 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemiş durumda. Ağustos 2015’ten bu yana petrol fiyatları yeniden yükselse dahi, enflasyon beklentileri aynı düşüncede değil. Burada Çin kaynaklı türbülansın devamı piyasa katılımcılarını etkiliyor olabilir.

164497-1 Enflasyon Hedefine Ulaşmak Daha Güç

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap