Enflasyon Hedefi Gözden Geçirilebilir

%2 enflasyon hedefi sürdürülebilir olmayabilir.

Fed enflasyonda %2 seviyesini hedef olarak kabul ediyor. Ancak, teknolojik değişim ve dönüşüm süreci enflasyon hedefinin tartışılmasına yol açabilir. Enflasyon göstergesi olarak baz alınan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) son 20 yıllık dönemin ancak %26’sında hedefi aşabilmiştir. Petrol sektöründe kaya gazı tekniğinin kullanılması, online ticaret ve mobil uygulamalar maliyet avantajı sağlayarak fiyatlar genel düzeyini aşağı çekiyor olabilir. Bütün bu gelişmeler ışığında Fed üyeleri enflasyon hedefini aşağı çekmeyi tartışabilir.

 

Newyork’ta bulunan Decision Economics Inc’in ekonomisti Allen Sinai teknolojinin enflasyon dinamiklerini değiştirdiğini ifade ediyor. 40 yıldan uzun süredir ABD ve küresel ekonomiyi yakından izleyen Sinai %2 enflasyon hedefinin artık bir geçerliliği kalmadığı görüşünü savunuyor. Kişisel görüşüne göre %1,50 civarında enflasyon kabul edilebilir bir seviyedir. Ancak söz konusu seviye tabii ki tartışmaya açık bir konudur.

 

Fed Aralık 2012 toplantısından bu yana %2 enflasyon hedefini benimsemişti.

162230-1 Enflasyon Hedefi Gözden Geçirilebilir

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap