Enflasyon’da Beklenen Düşüş Başladı

Enflasyon’da 2015 daha iyi geçebilir..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Aralık’ta Tüketici Fiyatları bir önceki aya göre -0,44% düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre 8,17% artış gösterdi.

 

Enflasyonda beklenen düşüş süreci Aralık itibariyle başlamış gözüküyor. 3 Aralık itibariyle beklentimizi paylaşmıştık.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/59230/enflasyonda-beklenen-dusus-gelecek-mi

 

TÜFE yükselen kur ve artan ithalat maliyetiyle birlikte 2014 yılının önemli bir kısmında yukarı yönlü baskı altında kalmıştır. Kurun geçişkenlik etkisinin zayıflamasıyla birlikte enflasyonda kur kaynaklı etkiler zayıflamıştır. Aralık itibariyle enflasyon baz etkisinin de desteğiyle gerilemiştir.

 

Ağustos-Kasım döneminde geçen yılın aynı aylarında enflasyonun tarihsel ortalama altında olmasıyla enflasyon baz etkisiyle yükselmeye devam etmiştir.

 

Aralık 2014 – Temmuz 2015 döneminde, 5 ayda enflasyon tarihsel ortalama üstünde seyretmektedir. Bu durum pozitif baz etkisi sağlayarak enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyebilir.

 

Tablo, TÜFE Aylık

44698-1 Enflasyon'da Beklenen Düşüş Başladı

 

Grafik, TÜFE (Yıllık Değişim)

44700-3 Enflasyon'da Beklenen Düşüş Başladı

Tablo, Tüketici Fiyat Endeksi (2005-2014)

44701-2 Enflasyon'da Beklenen Düşüş Başladı

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap