Enflasyon BOE’nin Gecikmesine Neden Olabilir

faizler “daha kademeli” artabilir.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, enflasyon gelişmelerinin ilk faiz artışının zamanlamasının gecikmesine neden olabileceğini ifade etti. Petrol fiyatları 2014 yılının ikinci yarısından itibaren %50 civarında geri çekildi. Sterlin ise 2013 yılından bu yana %17 değer kazandı. Böylelikle petrolün sterlin fiyatı daha da düştü. Bütün bu gelişmelerle birlikte enflasyon üzerinde baskılar belirgin şekilde hissedilebilir. BOE’nin Sterlin’in güç kazanmasından rahatsızlık duyduğu ifade edilebilir.

166865-1 Enflasyon BOE'nin Gecikmesine Neden Olabilir

Grafikte çeşitli alt kalemlerin enflasyona etkisi gösteriliyor. Petrol fiyatlarının geri çekilmesi beraberinde ulaştırma sektöründe fiyatlar genel düzeyinin zayıf seyretmesine neden olabilir. Gıda enflasyonu ise Sterlin’in güç kazanması ve perakendecilerin rekabetiyle birlikte zayıf seyrediyor.

 

Bütün bu gelişmeler ışığında, ilk faiz artışının zamanlaması daha ileriye atılabilir. Diğer yandan ise, Sterlin’in bu süreçte hızla değer kazanmasının önüne geçmek istenebilir. Bu nedenle Para Politikası Kurulu (MPC) üyeleri ilgili dönemde faiz artırım sürecinin “daha kademeli” yapılacağı yönünde yönlendirmelerde bulunabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap