Enflasyon Beklentileri ve Etkileri

Enflasyon beklentileri ücretler üzerinden hizmet enfasyonunu baskılayablilir.

Petrol fiyatlarının Avrupa’da hali hazırda bir deflasyonist baskı durumu mevcutken geri çekilmesi işleri iyice zorlaştırmış oldu. ECB üyeleri petrol fiyatlarının da etkisiyle daha hızlı aksiyon almak durumunda kalmış olabilir.

 

Petrol fiyatlarında Temmuz’dan bu yana süren düşüş trendi Aralık itibariyle iyice hız kazandı ve mal enflasyonunu önemli ölçüde etkiledi. İngiltere’de geçtiğimiz hafta itibariyle açıklanan enflasyon verisi 0,50% seviyesiyle rekor düşük seviyeye gerilerken bu durumda önemli ölçüde petrol fiyatları etkili oldu.

 

Mal enflasyonu petrol dolayısıyla geri çekilirken, enflasyona destek sağlayacak belki de tek faktör hizmet enflasyonu oldu. Ancak grafikte görüldüğü üzere hizmet enflasyonu da “ılımlı” seyretmeye devam ediyor.

49758-1 Enflasyon Beklentileri ve Etkileri

Euro’nun son dönemde yaşadığı değer kaybı petrol fiyatlarının etkisini bir ölçüde azaltmış olsa da Aralık itibariyle Bölge enflasyonunu negatif bölgeye çekmekten kurtaramadı. Aralık ayı verisi 2009’dan bu yana Euro Bölgesi’nde en düşük enflasyon rakamı. Petrol fiyatlarının zayıflamasının yarattığı harcanabilir gelir artışı kısa dönemde fiyatları yukarı itebilecek bir unsur olsa da bu durum sınırlı kalabilir. Diğer yandan düşük enflasyon bekleyişleri ücret beklentilerini de düşürerek, hizmetler enflasyonunu da aşağı çekebilir.

 

Grafikte görüldüğü üzere Euro Bölgesi’nin hizmetler enflasyonu 2011’den bu yana İngiltere (mavi) ve ABD’nin (turuncu) gerisinde seyrediyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap