Enerji endeksi yüzde 2.5 yükseldi

Elektrik Kanunu, elektrik endeksinin…

Elektrik Kanunu, elektrik endeksinin yükselmesini sağladı

Meclis Genel Kurulu, yaklaşık 18 saatlik bir mesainin ardından enerjide yeni bir dönem başlatacak olan Elektrik Piyasası Kanunu’nu 4 Haziran Cumartesi günü kabul etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kanunun Türkiye ve enerji piyasaları için çok önemli olduğunu vurguladı. Kabul edilen kanun ile ucuz elektrik ve yerli üretim sağlanacak. Enerji alanında yatırımcıya büyük kolaylık getirilecek ve ihale süreçlerinde tüm izinler önceden alınacak.

Albayrak ayrıca, yeni dönemde yapılacak denetim ve yeni yatırımlarla elektrikte yüzde 20’lerden yüzde 14’ler seviyesine çektikleri kayıp kaçak seyiyesini daha alt düzeye indireceklerini söyledi.

Elektrik Piyasası Kanunu’nun kabul edilmesinin ardından Borsa İstanbul’da enerji hisseleri yükselişe geçti. Enerji şirketlerinin işlem gördüğü BİST-Elektrik endeksi yüzde 2.5 yükselirken, endekste yer alan en büyük şirketlerden  AKSU Enerji yüzde 12 ,Emek Elektrik yüzde 17, Ak Enerji ise yüzde 6 yükselerelek en çok yükselen hisseler listesine girdi. Hisselerin işlem sırasında devre kesici uygulaması başladı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap