ENDEKS YENİ REKORLARA HAZIR MI?

REKORLAR ENDEKSİ BİST, YENİ REKORLARA HAZIR MI?
Haftanın iki işlem gününü rekorlarla geride bırakan BİST-100 endeksinde kapanış 97.717’den gerçekleşirken, yeni tarihi zirvemiz oldu…
Bununla birlikte içerde piyasalar önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan AKP MKYK toplantısında ve bununla birlikte olası Kabine revizyonunda.
Bu revizyonun olması durumunda özellikle ekonomi yönetiminde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı, böyle bir değişim olması durumundaysa nasıl bir değişiklik ve kimlerin yer alacağı merak konusu.
Bu durum Borsada pozitif fiyatlamaya devam ederken, doların gerilemesi ve Euro/Dolar paritesinin yükselmesinin bu yükselişte önemli desteğini görüyoruz.
İngiltere’de yaşanan üzücü terör olayı sonrasında sert yükselen altında 1.257 seviyesine geri çekilme yaşanırken petrol fiyatlarının yaklaşan OPEC toplantısı öncesi sakin ev sessiz seyrini görmekteyiz.
Önemli Gündem Konularına Baktığımızda;
ü 24 Mayıs FED Toplantı Tutanakları Açıklanacak
ü 25 Mayıs NATO Zirvesi. Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor.
ü 26 Mayıs İtalya G-7 Zirvesi
Bununla birlikte Dolar Nasıl Kurtulur? sorusuna piyasa şu anda iki faiz artışını fiyatlamış durumda ve bu yüzden doların yeniden güçlenebilmesi için FED’in Haziran’da faiz artırıp üzerine bir de dot plot tablosunun senenin geri kalanında hala en az iki faiz artışına işaret etmesi gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi dolarda bir tur daha yukarı yönlü hareketi tetikleyebilir. Doların yeniden güç bulabilmesi için ise önümüzdeki süreçte özellikle enflasyon tarafında gelebilecek olan iyi verilerle birlikte FED’in bu senenin geri kalanında ikiden daha fazla faiz artırma niyetinin ortaya çıkması lazım. (Foreks Koçu) Görüşünü destekliyoruz…
Güne Moody’s’in Çin’in kredi notunu indirmesi haberi ile başlıyoruz. Moody’s, genel ekonomide kademeli olarak artan borçlarla birlikte Çin’in finansal güçlülüğünün önümüzdeki birkaç yılda zayıflayacağı beklentisi nedeniyle Çin’in uzun vadeli döviz ve yuan cinsinden kredi notunu “AA3″ten “A1″”e indirirken, görünümünü ise “Negatif”ten “Durağan”a çekti.
BİST-100 Endeksinde 97.800-98.300 ve 98.800 takibimizde olacak kritik seviyeler olurken, geri çekilmelerde 92.500-desteğini önemsediğimizi hatırlatalım.

-A1 capital

24 May 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap