EN İYİ TRADER BENİM !

Yanlış okumadınız en iyi trader benim. En iyi değilsemde bir çoğunuzdan iyiyim. Hatta ben çoğunuzdan daha iyi araba kullanır, daha iyi yemek yaparım. Çoğunluktan daha zeki ve daha çok bilgi sahibiyim.

Otomobil sürücüleri arasında yapılan bir ankette, aynı demografik özelliklere sahip bir kişiyle kendilerini karşılaştırmaları ve nasıl bir sürücü olduklarını ifade etmeleri istenmiştir. Anket sonucuna göre sürücülerin %73’ü ortalamadan daha iyi olduklarını söylemiştir.

Yatırımcılar arasında yapılan benzer bir analizde ise, diğer yatırımcılarla karşılaştırırsanız yatırım stratejinize ilişkin görüşünüz nedir sorusuna verilen cevaplar, sürücülerden farklı değildir. Yatırımcıların %81.6’sı ortalama  ya da üzerinde olduğunu, yatırımcıların sadece %11.7’si ise ortalamadan daha kötü bir stratejiye sahip olduğunu ifade etmiştir.

Evet gerçek bu …

Çoğumuz kendimize olduğundan daha fazla güveniyor, daha fazla inanıyor ve bu sayede daha fazla para kaybediyoruz.

Yatırım yapmak belirli bir analize dayalı olarak seçim yapmaktan ibarettir. Bu analiz yüksek matematik gerektiren bir portföy modellemesi, temel analiz, ya da teknik analize hatta yazı-tura atmayı içerebilir. Sonucunda ulaştığımız yatırım fikri ise bize ait olduğuna göre en iyisidir!

Aşırı güven yatırımcıların aldıkları pozisyonlara inançlarını yükselttiği için pozisyon zarar ediyor olsa da önünde sonunda kar edeceğim fikrine sebep olmaktadır.

Ne yapmalı ?

Biz en iyi trader değiliz, biz çoğunluktan daha yetenekli değiliz. Aldığımız pozisyonlar kar edebileceği gibi zarar da edebilir. Bulduğunuz 100 yatırım fikrinden 70 tanesi başarılı olacak dahi olsa şu an başarısız 30 yatırım fikrinizden birini uyguluyor olabilirsiniz. Aldığımız her pozisyon belirli bir risk içerir ve biz bu pozisyonu alıyoruz diye bu risk değişmez. Önemli olan 70 başarılı yatırım fikrini bulmak değil, önemli olan 30 başarısız yatırım fikrinden ne olursa vazgeçeceğini belirlemektir. Böylece karlı olacak pozisyonlara yatırım yapacak sermayemiz olsun.

Piyasada fırsatlar asla bitmez yeter ki ilk bulduğumuz fırsata bütün sermayemizi yatırmayalım.

 

Kendime not : Yazması kolay, peki uygulaması ? 😀

29 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap