Emtia Piyasasında En Büyük Oyuncu Çin

Çin yavaşlaması ve sonuçlar..

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi üretime dayalı büyüme modeliyle şüphesiz ki emtia piyasasında da en büyük oyuncu konumunda. Çin, Altın üretiminin 1/4’ünü, pamuk üretiminin 1/3’ünü tek başına alıyor. Petrol üretiminin de önemli bir kısmı ülke tarafından satın alınıyor. Piyasa katılımcılarına göre, Çin yakın dönemde petrol fiyatlarının düşüşünü fırsat bilerek stratejik rezervlerini artırabilir. Ülkenin alım gücü emtia fiyatlarının fiziki talebi açısından oldukça önemli. Çin ekonomisinin daha düşük hızda büyüyeceği düşüncesi emtia fiyatlarının zayıflamasına neden oluyor.

155255-2 Emtia Piyasasında En Büyük Oyuncu Çin

WSJ tarafından hazırlanan bilgi grafiği, Çin’in emtia tüketimindeki payını gösteriyor. Küresel bakır tüketiminin %48’i Çin’den ileri geliyor. Hanehalkı ülke ekonomisinin her yıl %10 büyüyeceği normaline alışmıştı. Artık ülke için “yeni normal” de hanehalkı tarafından kabul görüyor.  Çin ekonomisi hatırlanacağı üzere 2015 yılı ikinci çeyreğinde yıllık bazda %7 büyümüştü.

 

Çin ekonomisi üretim-bazlı modelinden tüketim bazlı modele geçmesi durumunda, tarımsal emtia tüketimindeki payı artabilir. Halk daha kaliteli tüketim mallarını talep edebilir. Kahve ve Kakao ithalatının uzun dönemde artabileceği düşüncesi piyasa katılımcıları tarafından gözardı edilmiyor.

 

Şangay Vadeli Borsası’nda emtia piyasasında hacim 2014 yılında önceki yıla göre %31 artış göstermişti. Çelik, Çinko ve Alümünyum en fazla işlemin gerçekleştiği ürünler olmuştu. Şangay Altın Borsası’nın hacmi ise Temmuz’da 316 tona yükselerek yıllık bazda %44 artış göstermişti.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap