Emtia’da En Kötü Dönem

küresel fiyat istikrarı üzerinde tehdit..

Emtia kompleksi Haziran – Eylül 2015 dönemi itibarıyla 2008’den bu yana en kötü çeyreklik performansı gösterdi. Yatırım Bankası Morgan Stanley’in görüşleri daha fazla kaybın yaşanabileceğini gösteriyor. Bloomberg Emtia Endeksi (22 emtia) söz konusu çeyrek itibarıyla %15 değer kaybetti. Bu durum 2008 yılının son çeyreğinden bu yana en kötü performans olarak ifade edilebilir. Çin ekonomisinin 1990’dan bu yana en düşük hızda büyüyeceği yönünde tahminler emtia fiyatlarının baskı altında kalmasına neden oluyor. Çin tarımsal emtia, metaller ve enerji ürünlerinin en büyük tüketicisi konumundadır.

 

Bütün bu gelişmeler neticesinde yatırımcılar emtia ve ilişkili varlıkları satmayı tercih ediyor. Son dönemde borç sorunlarıyla mücadele eden Glencore’da bunlardan biri. Bir diğer yandan, ABD Merkez Bankası’nın ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlayacağı düşüncesi de “ek aşağı yönlü baskı” yaratan gelişmelerden biri olarak değerlendirilebilir. Fed enflasyonda yükselişten “oldukça emin” olması ve istihdam piyasasında  “daha fazla gelişme” görmesi durumunda, verilere bağlı olarak faizleri “her toplantıda” artırabilir.

164847-1 Emtia'da En Kötü Dönem

Grafikte WTI petrol fiyatları gösteriliyor. Haziran 2015’ten bugüne geri çekilme %28 olarak görünüyor. Petrol fiyatlarının yakın dönemde keskin şekilde geri çekilmesi MB’leri daha uzun süre genişlemeci kalmak durumunda cesaretlendirebilir. Bir diğer yandan ECB ve BOJ ek parasal genişleme programı açıklayabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap