Emeklilik Sistemine Yeni Düzenleme

Tasarrufların uzun vadeli olarak sisteme…

Tasarrufların uzun vadeli olarak sisteme yatırıldığı, devletin de katkısıyla birlikte bireysel emeklilik sistemi bir tasarruf aracıdır. Mevcut haliyle bireysel emeklilik sosyal güvenlik sistemindeki gibi ömür boyu maaşa imkan sağlamıyor. Bugün itibariyle sistemden emekli olanlar sistemdeki fon tutarını topluca alıp ayrılabilir.

 

1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek uygulamayla birlikte, yıllık gelir sigortası uygulaması başlatılıyor. Yıllık gelir sigortası, toplu veya belirli süreler içinde yapılan katkılara göre hemen veya belli bir süre sonra başlayan, ömür boyu veya belirli süreler için yapılan düzenli ödemelerdir. Bireysel emeklilik sözleşmesine ek olarak, “yıllık gelir sigortası sözleşmesi” yapılması durumunda, birikimin bir kısmı maaş olarak bağlanabiliyor. Ömür boyu maaş taahhüdünde kişiye ömrü boyunca ödeme yapılabilecek. Ekim ayında başlayacak gelir sigortası uygulamasının enflasyona endeksli olması planlanıyor. Emeklilik şirketleri getiri enflasyon altında olsa dahi, enflasyonun altında getiri sunamayacak. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap