ECB Varlık Alım Programını Genişletebilir

ECB Aralık’ta genişletebilir.

Avrupa Merkez Bankası Ocak 2015 itibariyle aldığı karara göre, Eylül 2016’ya kadar aylık bazda 60 milyar euro tutarında tahvil alımı gerçekleştiriyor. 3 Eylül tarihli ECB yönetim kurulu toplantısı sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısında ifade ettiği üzere, varlık alım programının süresi ve kapsamı genişletilebilir. Kapsam ifadesi burada, hem miktar hem vade anlamı taşıyor. ECB gerekmesi durumunda varlık alım programına Eylül 2016’dan sonra da devam edebilir. ECB yönetim kurulu manşet enflasyonu referans alarak, fiyatlama davranışlarını yakından izliyor.

 

4-11 Eylül tarihli Bloomberg anketine göre, 41 ekonomistin %68’i varlık alım programının artırılacağını düşünüyor. Ekonomistlerin %65’i 1.3 trilyon euro büyüklüğündeki varlık alım programının Aralık 2015’te genişletileceğini düşünüyor. %87 ise Mart 2016’da varlık alım programının genişletileceğini düşünüyor. 

160739-11 ECB Varlık Alım Programını Genişletebilir

ECB yönetim kurulu üyeleri küresel ekonomide yaşanan gelişmelerin ticaret dengesi üzerinde olumsuz etki yaracağını ve bölgesel toparlanmayı geciktireceğini düşünüyor. Bu nedenle iç talebi destekleyecek “daha fazla adım” gerekebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap